Rusza czwarta edycja dotowanych przez miasto szkoleń dla rodziców i opiekunów o tym, jak właściwie opiekować się dzieckiem podczas pobytu nad wodą, bezpiecznie korzystać ze sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne), reagować w niebezpiecznych sytuacjach czy udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia poprowadzą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odbędą się między 24 a 28 czerwca.

Wraz z rozpoczęciem wakacji będzie można zdobyć konkretną i praktyczną wiedzę o tym, jak odpowiedzialnie opiekować się dziećmi podczas korzystania z atrakcji wodnych. Spotkania poprowadzą pracownicy w ciechanowskiego WOPR, którzy na co dzień nadzorują miejskie kąpielisko i baseny. Prowadzący szkolenia ratownicy, poza wiedzą merytoryczną i praktyczną na temat udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą, mają też uprawnienia pedagogiczne.

Zapisy na szkolenia ruszyły dziś (10 czerwca) pod nr tel.: 508 911 218
(od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00).
O przyjęciu na kurs zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia będą prowadzone na kąpielisku „Krubin”, krytej pływalni przy ul. 17 Stycznia i basenie przy ul. Kraszewskiego. Każde spotkanie potrwa 2 godziny. Rodzice i opiekunowie zostaną przyporządkowani do grup zależności od wieku ich dzieci: od 0 do 1 roku, od 1 roku do 7 lat, od 7 do 15 lat.

Spotkania będą okazją dla dzieci by przećwiczyć swoje zachowanie w sytuacjach, które mogą wydarzyć się w czasie wakacyjnych obozów, plażowania czy korzystania z akwenów. Ratownicy przekażą wiedzę o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacjach oraz jak reagować w przypadku ich wystąpienia. Będzie można poznać nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkoleniowcy zaprezentują, co robić w przypadku przegrzania dziecka na plaży, udaru, jak postępować z osobą, która zachłysnęła się wodą.

Istotną częścią szkoleń będzie prezentacja właściwego korzystania ze sprzętów pływających. Rodzicie i dzieci nauczą się prawidłowo zakładać i zapinać kapok, bezpiecznego używania kajaków i rowerów wodnych. Wytłumaczą, gdzie najlepiej posadzić pociechę podczas rodzinnej wyprawy łodzią motorową czy jak zareagować w przypadku uderzenia wiosłem.

Cykl szkoleń w ramach projektu „Bezpieczny rodzic i dziecko” odbędzie się w Ciechanowie po raz czwarty. Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział kilkaset osób. Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne. Projekt jest dofinansowany przez miasto w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych.

Skip to content