Na dachach dwóch hal widowiskowo-sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechanowie zamontowano instalacje paneli fotowoltaicznych. Montaż zajął kilka dni. Celem zadania jest zmniejszenie kosztów bieżących utrzymania obiektów. Od stycznia 2023 r. miasto zapłaci za energię blisko 4-krotnie więcej niż obecnie.

Po nowym roku wzrośnie cena energii dla samorządów i jednostek im podległych. Wpłynie to na wysokość rachunków, jakie miasta, w tym Ciechanów, otrzymają za utrzymanie obiektów użyteczności publicznej. W związku z tym ratusz realizuje kolejne inwestycje mające na celu optymalizację zużycia energii.

29 grudnia zakończył się montaż instalacji OZE na dachu hali widowiskowo-sportowej przy ul. 17 Stycznia 60C oraz hali przy ul. Kraszewskiego 8. Oba budynki wyposażono w panele fotowoltaiczne o mocy ponad 30 kWp.

Montaż objął wykonanie dachowych konstrukcji wsporczych, zamocowanie paneli fotowoltaicznych, urządzeń towarzyszących, inwerterów, falowników i innych elementów koniecznych do prawidłowego i bezpiecznego działania instalacji. Na obu halach zainstalowano system zdalnego odłączania paneli w przypadku zagrożenia pożarowego.

Koszt inwestycji to ponad 230 tys. zł. Została zrealizowana przez wyłonioną przez MOSiR w drodze przetargu firmę EL-VAR Sp. z o. o. Prace wykonano w ciągu kilku dni.

W październiku w panele fotowoltaiczne o podobnej mocy wyposażono miejską Halę Targową „Bloki”. W latach 2019-2020 miasto pozyskało dofinansowanie unijne i wyposażyło w OZE szereg obiektów użyteczności publicznej na terenie Ciechanowa. Panele fotowoltaiczne zamontowano na dachach: Miejskiego Przedszkola nr 10, szkół podstawowych (nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7), krytej pływalni, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Zakładu Komunikacji Miejskiej oraz dwóch budynków Państwowej Uczelni Zawodowej im. I. Mościckiego (przy ul. Narutowicza oraz ul. Wojska Polskiego). Ponadto pozyskane przez ratusz dofinansowanie unijne umożliwiło montaż łącznie 170 instalacji fotowoltaicznych na nieruchomościach mieszkańców Ciechanowa. Nowoczesną instalację OZE zamontowano też na dachu nowo wybudowanego w 2022 r. Miejskiego Przedszkola nr 2 przy ul. Szwanke.

Skip to content