Sklep społeczny w Hali Targowej „Bloki” funkcjonuje już prawie pięć miesięcy. Został otwarty przez miasto we współpracy z Bankiem Żywności. Z tej formy pomocy do tej pory skorzystało już prawie 600 osób. Jest dostępna dla mieszkańców, którzy okresowo znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i nie stać ich na zakup jedzenia.

Początek roku szkolnego to okres wzmożonych wydatków dla rodziców i opiekunów. Wyprawka dla dziecka to dziś duży wydatek. Koszt podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych to już nie 200-300 zł na jedno dziecko, ale znacznie więcej. Biorąc pod uwagę wzrost cen energii i żywności, domowe budżety we wrześniu mogą okresowo przechodzić trudności.

Warto pamiętać, że w Ciechanowie od pięciu miesięcy funkcjonuje Eko-spiżarnia. Utworzyło ją miasto we współpracy z Bankiem Żywności. To „sklep”, w którym nie trzeba płacić za jedzenie.

Ta inicjatywa wspiera ciechanowian, którzy nie potrzebują stałej pomocy, ale w skomplikowanej sytuacji znalazły się okresowo. Chodzi tutaj np. o rodziców czy emerytów, których dochody nie kwalifikują do świadczeń socjalnych, a zdecydowanie potrzebują wsparcia, bo brakuje im funduszy żywność.

–  Po ponad dwudziestu tygodniach funkcjonowania „Eko-spiżarni” widzimy stałe zainteresowanie tą formą pomocy. Do tej pory skorzystały z niej 584 osoby, czyli miesięcznie uprawnionych do otrzymania żywności z Eko-spiżarni jest ponad sto osób. Do tej pory w więksi byli to seniorzy, którzy nie korzystają ze wsparcia MOPSu  wskazuje Dyrektor MOPS Ciechanów Monika Lemanowicz.

Żywność można otrzymać bezpłatnie, jeśli jest się mieszkańcem Ciechanowa. Skierowanie wystawia MOPS. Po jego otrzymaniu wystarczy udać się do Hali Targowej „Bloki” i wybrać jedzenie z aktualnie dostępnego asortymentu.

W sklepie społecznym każdego dnia można nabyć określoną ilość danego typu produktów (taką, która zapewnia pokrycie podstawowych potrzeb gospodarstwa domowego, a nie będzie podstawą handlu wtórnego). Do sklepu trafia żywność, którą Bank otrzymuje od producentów i dystrybutorów. Ta współpraca miasta i Banku Żywności nie tylko wspiera ciechanowian, ale pomaga też uratować tony jedzenia od zmarnowania. Jedzenie dostępne w „Eko-spiżarni” jest smaczne i zdrowe, ale ma krótki termin przydatności do spożycia. Można tam znaleźć świeże warzywa, owoce, nabiał, mięso, ryby, produkty nabiałowe i sypkie (kasze, ryż, mąka, etc.).

„Eko-spiżarnia” jest otwarta we środy od godz. 9.30 do 14.00. Funkcjonowanie sklepu na bieżąco wspiera ratusz.

Skip to content