W Hali Targowej „Bloki” 5 kwietnia miasto otworzy sklep społeczny. Powstał z myślą o osobach, które nagle, okresowo znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie stać ich na zakup żywności. W EkoSpiżarni nie trzeba będzie płacić. Za punkty będzie można otrzymać jedzenie o krótkim terminie ważności. Ta inicjatywa wpisuje się w propagowaną przez miasto ideę zero waste. Pomoże uratować od zmarnowania tony żywności.

EkoSpiżarnia w Ciechanowie powstała dzięki współpracy miasta, MOPS i Banku Żywności. Da wsparcie osobom, które z różnych powodów w danym czasie znalazły się w kryzysie. Jednocześnie umożliwi zagospodarowanie żywności o krótkim terminie ważności, która zostałaby zmarnowana.

– Powszechna drożyzna dotyka coraz więcej osób. Jako samorząd chcemy wesprzeć mieszkańców, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji, zwyczajnie brakuje im pieniędzy na jedzenie i nie mogą liczyć na żadne inne wsparcie. Jednocześnie realnie wdrażamy ideę niemarnowania żywności – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

EkoSpiżarnia da wsparcie mieszkańcom, których dochody nie kwalifikują do świadczeń socjalnych, a jednocześnie inflacja na poziomie 18%, ponad 100% wzrost rat kredytowych powoduje okresowe luki ich w domowym budżecie. Pomoc będzie adresowana do osób, które tymczasowo znalazły się w kłopotach, np. emerytów czy rodziców dzieci, którzy z powodu wysokich rachunków za media czy ceny leków nagle nie mogą zapewnić pokrycia kosztów podstawowych produktów żywnościowych w swoim gospodarstwie domowym.

EkoSpiżarnia zostanie otwarta 5 kwietnia w należącej do miasta Hali Targowej „Bloki” przy ul. Sienkiewicza. Z łatwością można dojechać do niej komunikacją miejską. Zakupy będą możliwe w środy i piątki w godz. 9.30 do 14.00. Będą mogły je zrobić osoby, które otrzymają skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie.

W sklepie społecznym nie będzie obrotu finansowego. Oznacza to, że kupujący otrzymają towary za punkty wedle skierowania z MOPS. Skierowanie będą ważne jeden miesiąc, aby MOPS mógł monitorować rzeczywisty poziom zapotrzebowania chętnych do zrobienia w nim zakupów.

Mieszkańcy będą mogli zaopatrzyć się m.in. w pieczywo, warzywa, owoce, mięso, ryby, nabiał, makarony czy gotowe produkty garmażeryjne. Asortyment zapewni współpracujący z miastem Bank Żywności w Ciechanowie. W sklepie społecznym znajdzie się żywność, którą Bank otrzyma od producentów i dystrybutorów. Mimo, że będzie miała krótki termin przydatności do spożycia (2-3 dni), nie trafi na śmietnik. Zostanie uratowana przed zmarnowaniem i wesprze osoby, które nie mogą kupić jej w innym miejscu.

Każdego dnia będzie można kupić określoną ilość danego asortymentu. Taką, która zapewni pokrycie podstawowych potrzeb gospodarstwa domowego, a nie będzie podstawą handlu wtórnego.

Dodatkowo klienci sklepu otrzymają od miasta bezpłatne ekologiczne torby wielokrotnego użytku. Torby na zakupy wykonane z juty będą wydawane do wyczerpania zapasów. To rówież element promocji idei zero waste, która zakłada rezygnację z używania plastiku, w tym foliowych jednorazowych siatek na zakupy.

Funkcjonowanie sklepu na bieżąco wspierał będzie ratusz. Dotacja celowa w formie małego grantu na prowadzenie sklepu dla Banku Żywności w Ciechanowie będzie przeznaczona na utrzymanie personelu EkoSpiżarni. Sklep nie będzie przynosił dochodu. Celem jego funkcjonowania jest działalność pomocowa, a nie zarobkowa. Miasto zapewniło też wyposażenie punktu w meble, lodówkę, zamrażarkę i witrynę chłodniczą.

Bank Żywności w Ciechanowie, który współpracuje z miastem zapewnia systematyczną pomoc żywnościową około 1,5 tys najuboższych mieszkańców. Osoby, które już są objęte tą długofalową formą wsparcia oraz mieszkańcy objęci stałą opieką MOPS nie będą klientami EkoSpiżarni. Sklep ma na celu wspieranie mieszkańców, którzy w kryzysie znaleźli się czasowo.

Skip to content