Park Nauki Torus przyłącza się do ogólnopolskiej akcji SPiNDays, która jest odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki. 10 i 11 listopada zaplanowano pokazy i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

10 listopada o godz. 18.00 odbędzie się wykład połączony z pokazem dotyczącym kuchni molekularnej. To interdyscyplinarne spotkanie ma na celu prezentacje zagadnień z zakresu chemii, fizyki i biologii. Uczestnicy poznają historię i podstawy kuchni molekularnej, a także dowiedzą się czy znajomość chemii przydaje się w kuchni. W części warsztatowej będzie można zaobserwować jak tworzy się tzw. „Bubble tea” oraz „dymiące drinki”. Nie zabraknie degustacji przygotowanych potraw. Spotkanie poprowadzi dr hab. Katarzyna Roszek – profesor Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie skierowane jest do osób dorosłych.

Drugiego dnia obchodów (11 listopada) przygotowano zajęcia „Zimna chemia”. Najmłodsi obserwatorzy dowiedzą się który z polskich naukowców dokonał skroplenia azotu oraz do czego jest on wykorzystywany. W programie są też eksperymenty chemiczne z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu. Wraz z prowadząca dr Martą Radomską, najmłodsi obserwatorzy sprawdzą jak ekstremalnie niska temperatura wpływa na różne materiały i przedmioty, dowiedzą się też jaki związek ma temperatura z ciśnieniem i objętością gazów. Zajęcia „Zimnej chemii” będą prowadzone również 10 listopada dla grup zorganizowanych odwiedzających w tym dniu Park Nauki Torus.

SPIN Days to wydarzenia, które odbywają się jednocześnie we wszystkich centrach nauki w Polsce. Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN, którego członkiem jest Park Nauki Torus, koordynuje wspólne przedsięwzięcia mające na celu popularyzację wiedzy i prezentację osiągnięć polskich naukowców.

Tegoroczne SPiN Days organizowane są w ramach projektu „SPINaj naukę” który Park Nauki Torus realizuje ze Stowarzyszeniem Społeczeństwo i Nauka SPiN oraz 11 instytucjami działającymi w kraju. Projekt jest dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Udział we wszystkich wydarzeniach SPIN Days jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy.

Skip to content