Ratusz zagospodarował kolejną przestrzeń publiczną w obszarze dworca kolejowego. Między torami a nowo utworzonymi parkingami powstała „Zielona poczekalnia”. Nasadzenia blisko 3 tys. roślin ozdobnych tworzą atrakcyjną strefę pełniącą nowe funkcje użytkowe i hydrologiczne. Ustawiono 10 ławek z oparciami oraz kosze na odpady.

Ciechanowski ratusz dzięki porozumieniu z PKP zamienił kolejną nieużytkowaną przestrzeń publiczną na pełen uroku, funkcjonalny obszar zielony. Przy dworcu kolejowym powstała „Zielona poczekalnia”, którą tworzy niemal 3 tys. roślin ozdobnych, miododajnych i drzew.

Nasadzono pond 360 astrów, blisko 600 liliowców i 342 tawuł brzozolistnych, a także budleje, glicynie i kocimiętkę. Kompozycja nawiązuje do wcześniej uporządkowanego przez miasto obszaru zielonego przy fontannie w sąsiedztwie dworca. Teren zdobią też derenie, sosna kosodrzewina, miskant chiński, śnieguliczka i trzmielina.

„Zielona poczekalnia” to też miejsce, gdzie w tym roku posadzono kolejne drzewa w Ciechanowie. Przy torach kolejowych rosną już graby i wiśnie piłkowane.

Znalazły się tam także lubiane przez pszczoły rośliny miododajne, do których sadzenia w ogrodach i na balkonach ratusz zachęca mieszkańców podczas akcji ekologicznych.

Poza walorami estetycznymi i hydrologicznymi ten wcześniej niezagospodarowany teren zyskał nową funkcję. Zamontowano na nim 10 ławek z oparciami, które umożliwiają oczekującym na pociąg spędzenie czasu na powietrzu. Charakterystycznym elementem „Zielonej poczekalni” są formowane łuki roślin zimujących: grabu pospolitego oraz glicynii. Dzięki temu poczekalnia zyskuje formę wizualną nawiązującą do wagonu kolejowego.

Obszar wypoczynku od strefy torów oddziela żywopłot z trawy ozdobnej – miskanta chińskiego. Natomiast od strony nowych parkingów nasadzono sosny górskie.

Nowa zieleń przy dworcu kolejowym w Ciechanowie została wybrana spośród roślin wieloletnich, zimujących w gruncie. Rośliny będą kwitły zamiennie tak, by cieszyć oko od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

W ramach zagospodarowania terenu przy dworcu PKP miasto poprawiło też jakość nawierzchni pomiędzy poczekalnią a dworcem.

W sąsiedztwie poczekalni wiosną tego roku powstały nowe parkingi dla samochodów, z których korzystać mogą pasażerowie kolei, osoby robiące zakupy w Hali Targowej „Bloki” i kupcy. Liczbę miejsc dla aut zwiększono o 90 do blisko trzystu. Wybudowano również drogę manerwową.

Skip to content