Przy ul. Szwanke powstało pierwsze od 32 lat nowe samorządowe przedszkole. Miasto wybudowało je w niespełna rok. Działalność rozpoczęło już od 22 sierpnia, aby dzieci mogły przejść proces adaptacji. Do Miejskiego Przedszkola nr 2 uczęszczało będzie 150 najmłodszych ciechanowian.

Miejskie Przedszkole nr 2 powstało przy ul. Szwanke 11. Ma prawie 1000 m2 powierzchni. Zakończona w niespełna rok inwestycja ratusza jest pierwszym od 32 lat nowym przedszkolem samorządowym w Ciechanowie. Dziś (22 sierpnia) miała miejsce uroczystość otwarcia obiektu. Do końca sierpnia będą w nim trwały spotkania adaptacyjne, a od 1 września rozpoczną się zajęcia.

– Oddajemy wielu kolejnym pokoleniom ciechanowian najbardziej nowoczesne przedszkole w mieście. Wykonanie tej inwestycji było dla nas priorytetem. Budowa była oczekiwana i potrzebna, a dowiodło tego zainteresowanie rodziców naborem. Już w pierwszym roku działania przedszkole będzie wypełnione w 100% – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Od 1 września 6 grup dzieci w wieku od 3 do 5 lat będzie na co dzień przebywać w atrakcyjnie wyposażonych, dobrze wentylowanych i bezpiecznych wnętrzach. Oddziały przedszkolne mają powierzchnię ok. 60 m2, każdy ma oddzielny węzeł sanitarny i magazyn podręczny. Budynek posiada własną, w pełni wyposażoną kuchnię, co umożliwi przygotowywanie na miejscu trzech posiłków dziennie dla wszystkich przedszkolaków.

Obiekt powstał w niespełna rok. Ekspresowa budowa była możliwa dzięki zastosowaniu technologii modułowej wykonania. Większość prac zrealizowano w fabryce, a do Ciechanowa przyjechały elementy budynku, które zmontowano na miejscu. Przy przedszkolu zagospodarowano też teren przyległy – powstała droga dojazdowa, chodniki, parking i nowa zieleń. Nie ma barier architektonicznych, a obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Teren ogrodzono i oświetlono. Część działki wyłączono z ruchu kołowego i wybudowano tam plac zabaw. Budynek jest zasilany energią z paneli fotowoltaicznych, które zamontowano na dachu.

Budowa kosztowała prawie 11 mln zł. Miasto dwukrotnie starało się o dofinansowanie na ten cel z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd odmówił jednak wsparcia finansowego dla budowy przedszkola w Ciechanowie.

Realizację tej ważnej dla ciechanowian inwestycji wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przekazał miastu 4 mln zł w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Reszta środków finansowych pochodzi z budżetu miasta.

– Wspieramy mazowieckie miasta, gminy, powiaty, ale jest to przede wszystkim pomoc dla mieszkańców. Wiemy, że projekty, które są realizowane dzięki naszym programom wsparcia są dla nich bardzo istotne. To nie tylko lepsza jakość życia, ale też bardzo konkretna pomoc. Świetnym przykładem jest przedszkole w Ciechanowie. Już od września będzie do niego uczęszczać 150 najmłodszych mieszkańców miasta, co może pozwolić ich rodzicom na np. spokojny powrót do pracy czy podjęcie nowego zajęcia – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Miejskie Przedszkole nr 2 będzie otwarte od poniedziałku do piątku od godz. 6.30 rano tak, aby rodzice i opiekunowie mogli dowieźć do niego dzieci zanim sami zaczną pracę. W nowej placówce pracowało będzie 12 wykwalifikowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego, pomoce nauczyciela i specjaliści: logopeda, psycholog i pedagog specjalny. W ofercie edukacyjnej dla dzieci znajdzie się też nauka języka angielskiego, rytmika i gimnastyka.

Podczas otwarcia przedszkola marszałek województwa przekazał też dodatkowe wyposażenie dydaktyczne dla placówki. Mobilne miasteczko rowerowe i zestaw miasteczka dla przedszkolaka umożliwią najmłodszym naukę bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad poruszania się w terenach zurbanizowanych.

Skip to content