W drugiej połowie października PUK będzie odbierał od mieszkańców odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Zbiórka w zabudowie jednorodzinnej odbędzie się według  harmonogramu w dniach od 18 do 25 października, a mieszkańcy bloków będą mogli oddać bezpłatnie odpady wielkogabarytowe 29 października.

Tzw. „gabaryty” to odpady, które ze względu na swoje rozmiary nie mieszczą się do powszechnie dostępnych pojemników na odpady. Należą do nich np. meble (szafy, łóżka, fotele, kredensy, biurka, krzesła) oraz inne elementy wyposażenia domu. Zaliczają się do nich także dużych rozmiarów przedmioty użytku codziennego – rowery, wózki dziecięce czy duże zabawki. Część odpadów o dużych rozmiarach zalicza się do tzw. elektroodpadów. To np. pralki, lodówki, piecyki gazowe czy telewizory, czyli sprzęt AGD i RTV.

Miejska spółka Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych dwa razy do roku odbiera tego rodzaju odpady od mieszkańców.

Najbliższa zbiórka wielkogabarytów odbędzie się:

  • między 18 a 25 października w zabudowie jednorodzinnej (szczegółowy harmonogram dni odbioru jest dostępny na stronie Urzędu Miasta Ciechanów: http:/dla_mieszkancow/Rozdzial_X.html),
  • 29 października w zabudowie wielolokalowej (bloki).

Właściciele domów jednorodzinnych powinni wystawić odpady przed posesję wzdłuż trasy  przejazdu pojazdu zbierającego, zaś mieszkańcy zabudowy wielolokalowej odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – w miejsca wskazane przez zarządcę budynku.  Pozostawione odpady nie mogą powodować zagrożenia dla uczestników ruchu oraz utrudnień w ruchu pieszych.

Mieszkańcy, którzy segregując śmieci mają wątpliwości, gdzie wyrzucić dany odpad mogą skorzystać z udostępnionej dla nich bezpłatnie przez Urząd Miasta elektronicznej wyszukiwarki odpadów. Można z niej łatwo skorzystać przy użyciu telefonu komórkowego lub komputera. Jest dostępna na stronie internetowej https://www.umciechanow.pl/dla_mieszkancow/wyszukiwarka_odpadow.

Osoby, które potrzebują pozbyć się odpadów wielkogabarytowych w innych terminach mogą skorzystać z punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego przy ulicy Gostkowskiej 83. Punkt, prowadzony przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Ciechanowie, jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-14.00. Mieszkańcy Ciechanowa mogą przekazywać do niego odpady bezpłatnie. Muszą być odpowiednio posegregowane na frakcje i osobiście dostarczone.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta pod nr tel. 23 674 92 89.

Warto pamiętać, że od tego roku każdy właściciel nieruchomości ma ustawowy obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Wprowadzone przez rząd zmiany w przepisach spowodowały podwyższenie stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów w wielu polskich miastach, jednak w Ciechanowie stawka za ich odbiór pozostaje na dotychczasowym poziomie 13 zł od osoby i jest jedną z najniższych w kraju. Podstawą naliczania opłaty za odbiór odpadów jest złożona przez właściciela nieruchomości deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Skip to content