W ramach działań proekologicznych w miejskich szkołach podstawowych zainstalowano specjalne urządzenia do dystrybucji wody, a blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku, do których mogą nalewać czystą i zdrową wodę. Akcja to kolejny element promocji Ciechanowskiej Kranówki oraz zachęcenie do ograniczenia użytkowania plastiku. Urządzenia zliczają niewykorzystane plastikowe butelki.

Miasto rozwija działania, których celem jest ograniczenie zużycia plastiku oraz zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. We wszystkich sześciu ciechanowskich szkołach podstawowych uruchomiono urządzenia do dystrybucji wody z kranu, której czystość i zdatność do spożycia została w każdej szkole zbadana przez sanepid. Urządzenia są wyposażone w licznik niewykorzystanych plastikowych butelek.

W ramach działań proekologicznych miasta wszyscy uczniowie otrzymali dziś bezpłatne bidony wielokrotnego użytku. Są wykonane ze stali nierdzewnej, mają poręczny kształt i są dostosowane objętością dla dzieci. Trafiły do blisko 4 tys. uczniów miejskich podstawówek.

Pierwsze działania proekologiczne zostały wdrożone w ratuszu przed wakacjami. Z Urzędu Miasta zniknęły plastikowe, jednorazowe butelki na wodę oraz plastikowe kubki. W ratuszu nie ma już plastikowych dyspenserów na wodę. Podobne rozwiązania, nakierowane na redukcję plastiku i promowanie ciechanowskiej wody z kranu są sukcesywnie wprowadzane także w jednostkach podległych miastu.

W okresie wakacyjnym Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie Sp. z o. o. w różnych punktach miasta udostępniał kranówkę z mobilnego saturatora. Wszystkie miejsca, gdzie woda była udostępniana do picia były badane przez służby sanitarne. Ciechanowskiej Kranówki z gazem można było się napić m.in. na kąpielisku „Krubin”, na basenie odkrytym i w centrum miasta.

Wdrażanie proekologicznych rozwiązań zaczęliśmy od ratusza i jednostek podległych miastu, gdzie Ciechanowska Kranówka zastąpiła wodę w plastikowych butelkach ponad dwa miesiące temu. Teraz czas na najmłodszych. To z myślą o nich dbamy o środowisko naturalne. Od dziś uczniowie mogą swobodnie korzystać z łatwo dostępnej i czystej wody do picia w szkołach, jednocześnie redukując plastikowe odpady. Mam nadzieję, że taki rozsądny i ekologiczny gadżet na rozpoczęcie roku szkolnego zachęci dzieciaki do picia zdrowej wody – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Ciechanów posiada jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce, przy użyciu promieni UV. Obie Stacje Uzdatniania Wody wyposażono w nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji wody. Jej oczyszczanie w ten sposób pozwala na utrzymanie mikrobiologicznej czystości. Nie ma konieczności dodawania środków chemicznych w celu jej uzdatniania. Woda w mieście wydobywana jest  ze studni głębinowych i jest uzdatniana tylko w naturalny sposób w celu wytrącenia żelaza i manganu w filtrach żwirowych. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Ciechanowska Kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez.

Rezygnacja z wody butelkowanej pomaga chronić środowisko i ograniczać odpady. Woda z kranu jest tańsza niż butelkowana. Litr wody butelkowanej w sklepie to koszt około 1 zł 50 gr, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową kosztuje 3,2 zł.

Skip to content