Zmiany podatkowe wprowadzone przez ustawodawcę skutkują utratą w przyszłym roku ok. 6,3 mln zł z budżetu Ciechanowa – wynika z szacunków Związku Miast Polskich. Decyzją rządu i parlamentu samorządy nie otrzymają żadnych rekompensat finansowych z budżetu państwa, a w związku tym będzie to oznaczało m.in. ograniczenie miejskich inwestycji. Już w tym roku dochody miasta zmniejszą się o ok. 1,8 mln zł.

W sumie starty dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce według przygotowanej przez rząd oceny skutków regulacji wyniosą ponad 7,2 mld zł w 2020 roku. Jeżeli chodzi o Ciechanów, udział w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2018 r. wynosi  44 451 677 zł. Przy takiej kwocie przyszłoroczną stratę wylicza się na 14,23 % w stosunku do dochodów, czyli 6 325 473,64 zł. Udziały w podatkach od osób fizycznych stanowią 22% budżetu miasta.

Sejm RP dokonał nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzając zwolnienie z podatku dochodowego dla osób do 26 roku życia, obniżenie stawki podatkowej z 18% do 17% oraz zwiększenie kosztów uzyskania przychodów. Pierwsza ze zmian wchodzi w życie 1 sierpnia, pozostałe dwie 1 października. Termin wprowadzenia nowych regulacji podatkowych oznacza, że utracone zostaną również dochody w tym roku. Będzie to ok. 1,8 mln zł.

Każdy z nas pracując chce płacić mniejsze podatki, dlatego kierunek zmian jest dobry, bo wreszcie chociaż symbolicznie docenia się tych, którzy są zatrudnieni, ale brak rekompensat z budżetu państwa dla samorządów z tytułu utraconych dochodów spowodowanych tymi zmianami jest skrajnie nieodpowiedzialny. To robienie prezentów kosztem gmin, miast, powiatów i województw. Spowoduje to wyhamowanie procesów inwestycyjnych oraz rozwojowych w Polsce lokalnej – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński pełniący funkcję sekretarza Związku Miast Polskich.

Skip to content