Ratusz zakończył rewitalizację ponad stuletniego zabytkowego budynku przy ul. Fabrycznej. To kolejna odnowiona miejska perełka architektury, której nadane zostały nowe funkcje. 20 lipca nastąpi otwarcie tam Baru Mlecznego Łydynia. Będzie czynny siedem dni w tygodniu.

Kompleksowa renowacja zabytku przy ul. Fabrycznej 2 w Ciechanowie dobiegła końca. Miasto zmieniło wcześniej nieużytkowany i niszczejący obiekt w kolejną funkcjonalną atrakcję dla mieszkańców i turystów. Na parterze 20 lipca (sobota) otwarty zostanie Bar Mleczny Łydynia.

Będzie czynny siedem dni w tygodniu. W dni powszednie (poniedziałek-piątek) od godz. 11.00 do 17.00, a w weekendy (sobota-niedziela) między godz. 9.30 a 15.00.

Na miejscu przygotowywane będą tradycyjne dania kuchni polskiej w przystępnych cenach. Przy budynku w okresie letnim ustawione będą stoliki.

Wyposażenie zaplecza kuchennego baru jest już gotowe. Gastronomia na parterze ma kuchnię oraz niezbędne pomieszczenia do jej funkcjonowania zgodnie z przepisami (część sanitarna, magazyn). Za prowadzenie obiektu co najmniej do czasu zakończenia termomodernizacji Hotelu Olimpijskiego odpowiedzialny będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Nad barem znajdzie się przestrzeń pod prowadzenie działalności organizacji pozarządowych. To obszerne pomieszczenie do pracy (tzw. open space) z wygrodzonym miejscem na spotkania, pomieszczenia pomocnicze/techniczne, pomieszczenie socjalne i węzeł sanitarny. Aby udostępnić górną kondygnację osobom z niepełnosprawnościami w obiekcie zamontowano windę.

Budynek przy ul. Fabrycznej 2 zmienił się nie tylko wewnątrz. Jego rewitalizacja objęła kompleksowe prace remontowo-budowlane, które prowadzono zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Widoczna obecnie ceglana elewacja nawiązuje stylistyką do oryginalnej formy architektonicznej budynku z początku ubiegłego wieku. W trakcie prac rewitalizacyjnych w całości skuto tynk, który został wykonany w późniejszym etapie użytkowania obiektu. Ponadto przebudowano konstrukcję, stropy, dach, instalację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową.

– Możemy być dumni z kolejnego pięknego miejsca w Ciechanowie. Ten odnowiony budynek jest nie tylko świadkiem przeszłości, ale także symbolem naszej determinacji w dążeniu do zachowania dziedzictwa kulturowege miasta. Wcześniej zaniedbany zabytek odzyskał dawną świetność. Teraz będzie służył kolejnym pokoleniom ciechanowian – podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Wartość całej inwestycji wraz z wyposażeniem to prawie 5,5 mln zł, z czego miasto pozyskało 2,26 mln zł z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju Województwa Mazowieckiego.

Zabytek przy ul. Fabrycznej wzniesiono w latach 1905-1907 przez Spółdzielnię Spożywców „Łydynia”, założoną z inicjatywy urzędników i robotników Cukrowni Ciechanów. Spółdzielnia, która była jedną z pierwszych form aktywności społeczno-gospodarczej na terenie Ciechanowa wzniosła wolnostojący, murowany, ceglany budynek w bliskim położeniu dróg wiodących do Cukrowni (ul. Fabryczna) i stacji kolejowej (ul. H. Sienkiewicza). Nieopodal znajdował się także budynek starej karczmy Ostatni Grosz. Projekt budynku nieodpłatnie wykonał architekt Aleksander Raniecki, ówczesny pracownik Cukrowni. Parcelę pod „Łydynię” podarował spółdzielcom właściciel folwarku Śmiecin Józef Gutkowski. Wówczas nieruchomość znajdowała się we wsi poza obrębem administracyjnym Ciechanowa.

Uroczystego otwarcia obiektu dokonał w 1907 r. pionier polskiej spółdzielczości, późniejszy Prezydent RP w latach 1922-26, Stanisław Wojciechowski. Zgodnie z wolą inicjatorów budynek miał pełnić funkcje handlowe i społeczno-kulturalne.

Skip to content