Dziś (27 marca) rozpoczął się proces inwestycyjny związany z budową nowego żłobka samorządowego w Ciechanowie. Budynek, w którym znajdzie się miejsce dla setki dzieci w wieku do 3 lat powstanie przy pętli miejskiej. Zostanie wybudowany w technologii modułowej z zastosowaniem szeregu ekologicznych rozwiązań. Najmłodsi ciechanowianie będą mogli z niego korzystać od września 2025 r.

Nowy żłobek, w którym znajdzie się pięć oddziałów dla maluchów, powstanie przy pętli miejskiej. Obiekt o powierzchni 1100 m2 będzie wybudowany na działce przy ul. Prymasa Tysiąclecia, niedaleko ronda Pileckiego. To zapewni wygodny dojazd do placówki z różnych części Ciechanowa. Inwestycja ma być gotowa już w 2025 r. Etap projektowy jest zakończony. Przygotowała go firma UNIHOUSE Spółka Akcyjna z Bielska Podlaskiego. Ten sam podmiot przystępuje do budowy.

Żłobek powstanie przy wykorzystaniu technologii modułowej. Oznacza to, że znaczna część prac związana z budową jest wykonywana w fabryce, a na miejscu w Ciechanowie zmontowane zostaną wcześniej przygotowane moduły. Po ich montażu możliwe będzie przeprowadzenie prac instalacyjnych, wykończeniowych oraz zagospodarowanie terenu wokół żłobka. Podobną technologię zastosowano w 2022 r. przy budowie Miejskiego Przedszkola nr 2 przy ul. Szwanke.

 Kiedy dwa lata temu oddawaliśmy do użytkowania nowe przedszkole przy ul. Szwanke wiele osób pytało mnie o to, czy miasto jest w stanie zrealizować jeszcze jedną tak nowoczesną inwestycję w opiekę nad dziećmi. Dziś z ogromną satysfakcją mogę powiedzieć, że spełnimy oczekiwania rodziców i opiekunów, którzy chcą być aktywni zawodowo oraz wiążą przyszłość swoich rodzin z Ciechanowem. Zapewnimy dobre warunki rozwoju dla małych ciechanowian, będą też nowe miejsca pracy dla kadry opiekuńczej i wychowawczej – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Każdy z pięciu oddziałów dla dzieci będzie składał się z sali zabaw, sypialni, węzła sanitarno-higienicznego oraz pomieszczenia magazynowego. Sale będą widne i przestronne. Na miejscu powstanie też pełne zaplecze gastronomiczne, gwarantujące ciepłe i świeże posiłki dla dzieci. Miasto zagospodaruje też ok 6,5 tys. m2 działki z przeznaczeniem na plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, drogę, parking, chodnik oraz wykonanie nasadzeń zieleni. Powstaną parkingi dla osób dowożących dzieci. Aby zoptymalizować koszty utrzymania obiektu żłobek zostanie wyposażony w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne

Koszt przedsięwzięcia to ponad 15,5 mln zł. Władze miasta pozyskały dofinansowanie na realizację zadania z Krajowego Planu Odbudowy, z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 oraz od samorządu Mazowsza z „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

Skip to content