Na wniosek prezydenta Ciechanowa PKP S.A. we współpracy z PKP PLK S.A. wybudują parking na działce należącej do kolei tuż przy dworcu przy ul. Sienkiewicza  poinformował podczas wizyty w Ciechanowie 27 lutego Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A. To ostatni niezagospodarowany teren przy dworcu, na którym auta parkuje wiele osób korzystających z pociągów. W poprzednich latach to ratusz przeprowadzając kompleksowe inwestycje odnowił cały teren wokół dworca.

– To jest doskonała wiadomość. Wcześniej nasz samorząd własnymi środkami budżetowymi oraz pozyskanymi funduszami z UE odnowił otoczenie głównego dworca. Teraz ten ostatni fragment przejdzie modernizację realizowaną bezpośrednio przez polską kolej, a więc nie poniesiemy żadnych kosztów. Dziękuję za dobrą współpracę z zarządem PKP i pozytywną odpowiedź na prośbę miasta – mówi prezydent Krzysztof Kosiński.

Planowanae rozpoczęcie budowy parkingu przez PKP – druga połowa roku

Postępowanie przetargowe w formule zaprojektuj i wybuduj na budowę miejsc parkingowych przy dworcu ma zostać ogłoszone przez PKP PLK S.A. do połowy marca. W związku z tym można spodziewać się, że proces inwestycyjny rozpocznie się w drugiej połowie roku.

– O realizację tej inwestycji zabiegał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Jest bardzo potrzebna z uwagi na dużą mobilność mieszkańców tej części Mazowsza. Zależało mi na tym, by ta lokalizacja została uwzględniona w Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
We współpracy z ciechanowskim ratuszem na przestrzeni ostatnich lat udało się znacznie zmienić zarówno funkcjonalność otoczenia dworca PKP przy ul. Sienkiewicza, jak i jego oblicze wizualne
 – wskazał Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu PKP S.A.

W 2022 r. to miasto utworzyło nowe miejsca parkingowe

Powstały one wzdłuż torów od strony Hali Targowej „Bloki”. Niezagospodarowany wcześniej teren o powierzchni prawie 3 tys. m2 został utwardzony i wyłożony kostką. Liczbę miejsc dla aut zwiększono o dziewięćdziesiąt, do blisko trzystu. Wybudowano drogę manewrową. Z parkingów korzystają pasażerowie kolei, osoby robiące zakupy w Hali Targowej „Bloki” i kupcy.

Powstała też „Zielona poczekalnia”

W tym samym roku dzięki współpracy samorządu z PKP S.A. i PKP PLK S.A. przy dworcu kolejowym powstała „Zielona poczekalnia”. Między torami a parkingiem wzdłuż nich ratusz w porozumieniu z PKP zagospodarował wcześniej nieużytkowny teren poprzez nadanie mu nowych funkcji zarówno użytkowych, jak i ekologicznych. Zasadzono prawie 3 tys. roślin ozdobnych, miododajnych i drzew (grabów i wiśni piłkowanych), zamontowano 10 ławek z oparciami, które umożliwiają oczekującym na pociąg spędzenie czasu na powietrzu. W ramach zagospodarowania terenu przy dworcu PKP miasto poprawiło też jakość nawierzchni pomiędzy poczekalnią a dworcem.

Na początku ratusz zbudował halę targową i park&ride

Zagospodarowanie terenu wokół dworca przez miasto objęło we wcześniejszych latach budowę Hali Targowej „Bloki” i utworzenie strefy park&ride z ponad 200 miejscami parkingowymi. Ratusz odnowił skwer przed dworcem i przywrócił fontannę. Otoczenie zagospodarowano zielenią, zamontowano system elektronicznej informacji dla pasażerów. Udostępniono też możliwość wypożyczania rowerów miejskich.

Skip to content