Na osiedlu „Kwiatowym” wybudowano tężnię solankową. Dziś (4 czerwca) została udostępniona mieszkańcom. Projekt „Ciechocinek w Ciechanowie – Tężnia Solankowa” wybrano do realizacji w ramach Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Tężnia o wymiarach 6 x 3 m została wybudowana przez miasto przy ul. Wesołej na osiedlu „Kwiatowym”, obok istniejącego tam placu zabaw. Od dziś mieszkańcy Ciechanowa mogą na miejscu wypoczywać w mikroklimacie, który jest wytwarzany na skutek ociekania solanki oraz ruchu powietrza.

Oddychanie powietrzem z solankowym aerozolem ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Minerały w nim zawarte wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.

Teren okalający konstrukcję przy ul. Wesołej wykonano z otoczaków oraz z kostki betonowej, zamontowano sześć ławek, kosz na odpady i tablicę z regulaminem. Obok zasadzono 14 klonów.

Na miejsce można dojechać komunikacją miejską (w sąsiedztwie tężni zatrzymują się linie Zakładu Komunikacji Miejskiej nr 9 i10).

Projekt do realizacji wybrali mieszkańcy w ramach Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2023 r. Pomysł utworzenia tężni w mieście poparło prawie tysiąc osób, które oddały swój głos w CBO.

Skip to content