Ciechanowianie mogą bezpłatnie wypożyczać sprzęt do rehabilitacji. Miejska wypożyczalnia została doposażona o nowe specjalistyczne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, wózki dziecięce dla osób z niepełnosprawnością trwałą lub tymczasową oraz kule.

Mieszkańcy Ciechanowa, którzy okresowo potrzebują sprzętu do rehabilitacji, a nie chcą lub nie mogą go kupić na własność, mają możliwość wypożyczenia go od miasta. W budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 32D od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00 działa wypożyczalnia.

 Zdecydowaliśmy o doposażeniu wypożyczalni, bo zainteresowanie tą formą wsparcia było duże. To bardzo potrzebna pomoc dla mieszkańców przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty zakupu tego typu sprzętu. Ważne są tu też kwestie organizacyjne – osoby wymagające rehabilitacji i ich rodziny często nie wiedzą, gdzie kupić wózek inwalidzki czy kule, które są potrzebne np. w wyniku nagłego, niespodziewanego wypadku. Teraz w ofercie mamy nowy sprzęt, którego zakup był przemyślany i zaplanowany – powiedziała Dyrektor MOPS Ciechanów Monika Lemanowicz.

MOPS zakupił dwanaście nowych specjalistycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi, wózki dziecięce dla osób z niepełnosprawnością trwałą lub tymczasową oraz kule.

Ponadto w wypożyczalni od 2019 r. dostępnych jest dziesięć wózków inwalidzkich, dziesięć par kul łokciowych, tyle samo balkoników inwalidzkich, podpórek 4-kołowych, dwa łóżka rehabilitacyjne oraz materac przeciwodleżynowy.

Do wypożyczenia sprzętu uprawnione są oraz osoby, które czasowo wymagają sprzętu rehabilitacyjnego z powodu np. złamania, zwichnięcia kończyn, ale także osoby chore i niepełnosprawne zamieszkujące na terenie miasta, posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub traktowane na równi z tym orzeczeniem i dysponują zaświadczeniem lekarskim wskazującym na konieczność korzystania z określonego typu sprzętu; oczekują na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, tj. utraciły sprawność organizmu, są w okresie diagnozowania oraz potrzeby korzystania ze sprzętu, dysponują zaświadczeniem lekarskim wskazującym na konieczność korzystania z określonego typu sprzętu.

Sprzęt może być wypożyczony nawet na okres 6 miesięcy, w wyjątkowych przypadkach na dłużej.

–  Rozwijamy wsparcie miasta dla osób potrzebujących. Tego rodzaju sprzęt wykorzystywany jest zwykle w sposób krótkotrwały, a jednocześnie w przypadku urazu stanowi niespodziewany koszt w domowym budżecie. Przy właściwym i odpowiedzialnym użytkowaniu nie ulega degradacji czy zniszczeniu, dlatego miejska wypożyczalnia cieszy się dużą popularnością. Nadal będziemy poszerzać naszą ofertę dla mieszkańców – podkreślił prezydent Krzysztof Kosiński.

Zasady, na których można wypożyczyć sprzęt są określone w regulaminie na stronie internetowej MOPS. Jednostka udziela też szczegółowych informacji.

Skip to content