Miasto Ciechanów otrzymało pierwszą nagrodę dla najlepszego samorządu wśród miast do 100 tys. mieszkańców. Do Ciechanowa powędrowała też II nagroda dla najlepszego skarbnika miast powyżej 25 tys. mieszkańców. Statuetki „Pereł Samorządu” zostały przyznane w prestiżowym konkursie Dziennika Gazety Prawnej pod patronatem trzech ministerstw i w partnerstwie merytorycznym firmy audytorskiej PwC oraz CentroPolis.

„Perły Samorządu” należą do najbardziej cenionych przez samorządowców rankingów w Polsce. Konkurs organizuje corocznie Dziennik Gazeta Prawna w partnerstwie z innymi podmiotami i instytucjami, w tym trzema ministerstwami. Kapituła decydująca o przyznaniu nagród analizuje wiele obszarów działania miast, m.in. gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki, cyfryzacji czy środowiska.

W tym roku statuetkę dla najlepszego samorządu w Polsce wśród miast do 100 tys. mieszkańców odebrał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Nagrody wręczono 23 maja podczas kongresu w Gdyni.

– To wyjątkowe wyróżnienie dla Ciechanowa i uznanie dla efektów pracy całego zespołu samorządu miasta. Dziękuję kapitule konkursu za docenienie po raz kolejny. W ostatnich latach pokazaliśmy, że można nie zaciągać żadnych zobowiązań finansowych, a równocześnie prężnie inwestować w miejską infrastrukturę. Takie nagrody mobilizują nas do dalszej aktywności – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

W ubiegłym roku włodarz Ciechanowa zwyciężył w kategorii najlepszych prezydentów i burmistrzów miast do 100 tys. mieszkańców. W tym roku ranking w tej kategorii nie był prowadzony z uwagi na odbywające się wybory samorządowe.

Kolejną statuetka, która powędrowała do Ciechanowa to „Perła Samorządu” w kategorii najlepszych skarbników miast powyżej 25 tys. mieszkańców. II miejsce zajęła Ewa Szeluga, która funkcję Skarbnika Miasta Ciechanów pełni od 2014 roku. Poprzednią Perłę zdobyła w 2018 r. w kategorii gmin powyżej 20 tys. mieszkańców.

 Ciechanów bardzo prężnie się rozwija. W 2023 roku dochody miasta wyniosły 308,3 mln zł, wydatki 302,7 mln zł, wypracowaliśmy blisko 6-milionową nadwyżkę budżetową, jednocześnie realizując inwestycje za 90 mln zł. To efekt mądrego, odpowiedzialnego i zespołowego zarządzania finansami – podkreśla Skarbnik Miasta Ciechanów Ewa Szeluga.

W minionych latach Ciechanów regularnie znajdował się w pierwszej trójce nagradzanych w kategorii najlepszych gmin do 100 tys. mieszkańców. W 2017 r. miasto wyróżniono za aktywizację sportową dzieci i młodzieży, w 2019 r. Ciechanów wszedł do dziesiątki wyróżnionych wśród miast do 100 tys. mieszkańców oraz zdobył nagrodę specjalną jako lider innowacyjnych rozwiązań w obszarze „Środowisko i gospodarka odpadami”. W 2021 i 2022 r. miastu przyznano pierwsze miejsce w kraju w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, w 2023 r. również znalazło się w pierwszej trójce.

W tym roku tematem kongresu, na którym wręczono nagrody były między innymi wyzwania ustrojowe, współpraca władzy centralnej i lokalnej, finanse samorządów, inwestycje, wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowoczesnych narzędzi a także społecznej energii. W kongresie udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele rządu, świata biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i mediów.

Patronat nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Wojewoda Pomorski oraz Radia Dialogu z Młodym Pokoleniem. Partnerem merytorycznym rankingów w tym roku zostali: firma audytorska PwC orz CentroPolis.

Skip to content