Do tegorocznych obchodów Nocy Muzeów dołączą atrakcje turystyczne Ciechanowa i okolic. W godzinach popołudniowych i wieczornych będzie można zwiedzać Park Nauki Torus, Zamek Książąt Mazowieckich, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Miasto ułatwi ciechanowianom dostęp do kultury. 18 maja do Parku Nauki Torus, zamku, Gołotczyzny i Opinogóry pojadą bezpłatne autobusy ZKM.

Tegoroczne obchody Nocy Muzeów odbędą się 18 maja (sobota). Miasto udostępni bezpłatne linie autobusowe, dzięki czemu mieszkańcy i turyści będą mogli wygodnie dotrzeć do Parku Nauki Torus, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Oddziału Muzeum w Gołotczyźnie i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej pojadą o godzinie 17:10, 18:45, 20:15 i 21:45 trasą: Zamek, Plac Kościuszki, Park Nauki Torus do Gołotczyzny dotrą po 30 minutach. Trasy powrotne: Gołotczyzna – Zamek w godzinach: 18:15, 19:45, 21:15 i 22:30. Do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze autobusem będzie można wyjechać z centrum miasta o 17:15 i 18:30. Oznakowany pojazd będzie zatrzymywał się na Placu Kościuszki, następnie na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej linii nr 11. Kursy powrotne z Opinogóry na Plac Kościuszki wyjadą o godz. 21:15 i 22:30.

Wystawy interaktywne w Parku Nauki Torus będą dostępne dla zwiedzających bezpłatnie od godz. 18.00 do 21.00. O godz. 18.00 na zielonym dachu parku nauki odbędzie się pokaz ognistych eksperymentów.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej 18 maja w godzinach 18:00 – 23:00 udostępni zwiedzającym bezpłatnie wszystkie ekspozycje, zarówno w Ciechanowie, przy ul. Warszawskiej 61, Zamku Książąt Mazowieckich, jak i w oddziale w Gołotczyźnie – Dwór Aleksandry Bąkowskiej, „Krzewnia”  Aleksandra Świętochowskiego, Dworek Drobnoszlachecki. W zamku odbędą się warsztaty „W pracowni alchemika”. Ponadto o każdej pełnej godzinie na dziedzińcu zamkowym będzie można podziwiać pokazy uzbrojenia rycerskiego wraz z inscenizacją walk w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej. O godz. 22:00 odbędzie się pokaz kaskaderski „Koń i ogień dwa żywioły”, który zaprezentuje grupa Caballero Daniel Tomaszewski. Na dziedzińcu 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, zaprezentuje wyposażenie wojskowe, poczęstuje grochówką oraz zorganizuje gry i zabawy dla najmłodszych zwiedzających. W budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 61 od godz. 18.00 do wieczora trwać będą warsztaty.

W Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie o godz. 18.05 odbędzie się  koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I. stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie, a o godzinie 21.00 będzie można obejrzeć pokaz teatru ognia Pi-Art. Manufaktury Artystycznej z Krakowa.

W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze ekspozycje będzie można  bezpłatnie zwiedzić między godz. 18.00 a 22.00. O godz. 17.00 na terenie folwarku odbędą się warsztaty dla najmłodszych. Od godz. 17.00 będzie można odwiedzić muzealną bibliotekę i pracownię digitalizacji, a także pracownię konserwatorską. Między godz. 19.00 a 21.00 muzeum umożliwi zwiedzanie krypt Krasińskich. O godz. 20.00 przed oficyną lub w Sali koncertowej oranżerii (w zależności od pogody) odbędzie się spektakl plenerowy „Pan Tadeusz”.

Noc Muzeów to impreza odbywająca się corocznie, jednocześnie w wielu państwach świata. Polega na udostępnianiu odbiorcom muzeów, galerii i instytucji kultury w niestandardowych godzinach. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Muzeów, działającą przy UNESCO. To gratka dla pasjonatów sztuki, ale też możliwość ciekawego spędzenia czasu dla osób ceniących podróże.

Skip to content