W Ciechanowie odbędą się bezpłatne warsztaty i szkolenia dla rodziców, u których nowo narodzonych dzieci stwierdzono problemy rozwojowe. Rodzice otrzymają merytoryczne wsparcie, a mali ciechanowianie szanse na wyrównanie deficytów rozwojowych i harmonijny rozwój. Spotkania z położną, psychologiem oraz terapeutą odbędą się w ramach współpracy ratusza z organizacjami pozarządowymi. Projekt Fundacji Edukacji, Rozwoju i Nauki „FERN” otrzymał dotację miasta w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych.

Cykl specjalistycznych warsztatów dla rodziców, u których nowo narodzonych dzieci do 6 miesiąca życia stwierdzono problemy rozwojowe wymagające wsparcia specjalistów ruszy 17 marca. To spotkania z położną, psychologiem oraz terapeutą wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Do udziału w projekcie należy się zgłosić poprzez formularz online znajdujący się na stronie fundacji www.fern.com.pl. Zapisy ruszają 14 lutego.

W ramach projektu, którego realizację wsparł ratusz zorganizowanych zostanie 9 warsztatów. Spotkania dotyczące rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami będą przeznaczone dla 15 osób każde. Zajęcia będą odbywały się w ośrodku Piwnica na I Piętrze ul. Warszawska 68.

Zadanie ma na celu wsparcie rodziców, którzy muszą zmierzyć się z informacją o problemach rozwojowych swojego dziecka. W szczególności w aspekcie psychologicznym, ale też praktycznym. Rodzice będą mogli zyskać pomoc psychologa, położnej, która pomoże dostosować warunki opieki domowej do specyficznych potrzeb maluszków, a także terapeuty WWRD, który pomoże rodzicom zdobyć wiedzę i umiejętności by we własnym zakresie wspierać rozwój swojego dziecka. Ponadto specjaliści pomogą rodzicom w skierowaniu ich na odpowiednią ścieżkę diagnostyczną i rehabilitacyjną z możliwością konsultacji i wsparcia w dłuższej perspektywie.

W wyniku nabytych umiejętności, wiedzy i skierowaniu na prawidłową ścieżkę rehabilitacyjno-diagnostyczną dzieci objęte projektem zyskają szansę na wyrównanie deficytów rozwojowych i harmonijny rozwój. Dzięki temu w dalszej perspektywie poprawiony zostanie ich komfort życia.

– Obecnie zgłaszają się na wizyty i konsultacje młodzi rodzice szukający wsparcia przy problemach rozwojowych dzieci. Z naszych doświadczeń wynika, że szukają zazwyczaj na własną rękę prawidłowego kontaktu, próbując wizyt u fizjoterapeutów, położnych, terapeutów wczesnego wspomagania rozwoju, a tam nieraz są odsyłani do innych specjalistów. Ze względu na utrudniony dostęp do usług w ramach NFZ wizyty tego typu są zazwyczaj komercyjne i pochłaniają duże nakłady finansowe danej rodziny. W wyniku kosztów wielu rodziców rezygnuje z dalszego szukania pomocy. Projekt, na którego realizację otrzymaliśmy dotację Urzędu Miasta zakłada komplementarne zaopiekowanie się rodziną i pomoc w ustaleniu prawidłowej strategii działania by wspierać rozwój dziecka i zadbać o jego potrzeby – zaznacza Prezes Fundacji Edukacji, Rozwoju i Nauki „FERN”, Sandra Kraszewska.

To jeden z dziewięciu projektów, który ratusz wsparł w tym roku w ramach konkursów ofert na realizację zadań publicznych w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

Łącznie w 2023 r. miasto przeznaczy na wsparcie organizacji pozarządowych ponad milion złotych. Środki finansowe przyznawane w ramach konkursów ofert dla NGO umożliwią też realizację wielu innych zadań na rzecz mieszkańców Ciechanowa, w tym m.in. wydarzeń, czy projektów z zakresu: kultury, edukacji, wsparcia seniorów, przedsiębiorczości, ekologii, opieki nad zwierzętami czy sportu.

Skip to content