Prawie 450 ton węgla odebrali do tej pory mieszkańcy uprawnieni do zakupu preferencyjnego surowca od miasta. Ratusz realizuje kolejne zamówienia sukcesywnie, zgodnie z kolejnością zgłoszeń i w ramach udostępnianej przez rządową spółkę ilości węgla. W tym tygodniu PEC sprowadzi 100 ton kostki, 50 ton groszku i 50 ton orzecha. Od Nowego Roku uprawnionym przysługuje możliwość zakupu kolejnej 1,5 tony, a tym, którzy nie dokonali zakupu w poprzednim roku – trzech ton surowca.

W 2022 r. do ratusza złożono ponad tysiąc wniosków o zakup węgla na preferencyjnych zasadach. Miasto uruchomiło sprzedaż preferencyjną surowca 24 listopada. Zamówienia są realizowane sukcesywnie, zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Na ten moment węgiel odebrało już 371 mieszkańców. Łącznie kupili prawie 450 ton paliwa.

Po skierowaniu skargi przez ratusz w grudniu 2022 r. do premiera Mateusza Morawieckiego ws. braku dostępności węgla typu kostka, ten sortyment został udostępniony miastu przez PGE Paliwa w kolejnych tygodniach. Warto podkreślić, że chęć zakupu właśnie tego rodzaju węgla zadeklarowało prawie 50% wnioskujących w Ciechanowie.

Do tej pory sprzedano 101,5 tony kostki, 147 ton groszku i 198,5 tony orzecha. W składzie na terenie PEC jest jeszcze dostępny węgiel. Kolejne zamówienie ma zostać odebrane przez PEC w tym tygodniu. Będzie to 100 ton kostki, 50 ton groszku i 50 ton orzecha.

W 2022 r. osoby uprawnione do zakupu preferencyjnego mogły nabyć maksymalnie 1,5 tony węgla w cenie 1900 zł za tonę. Od Nowego Roku limit jest zwiększony. Mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku kupili do 1,5 tony węgla teraz mogą starać się o kolejną partię surowca (łącznie maksymalnie 3 tony). Natomiast uprawnieni do tej formy zakupu, którzy w 2022 r. nie złożyli wniosku, od 1 stycznia 2023 r. mogą złożyć w Urzędzie Miasta wniosek o zakup łącznie do 3 ton węgla.

Po złożeniu wniosku do Urzędu Miasta Ciechanów nie trzeba przychodzić do ratusza, by uzgodnić termin zakupu. W zależności od ilości węgla, który udostępnia miastu rządowa spółka, pracownicy Urzędu Miasta bezzwłocznie (zgodnie z kolejnością złożonych wniosków) kontaktują się z zainteresowanymi w celu uzgodnienia terminu płatności i odbioru paliwa.

Opłatę za węgiel (kartą lub gotówką) można następnie uregulować w kasie Urzedu Miasta lub przelewem, elektronicznie. W dalszej kolejności należy skontaktować się z miejską spółką Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w celu uzgodnienia terminu odbioru węgla: Dział Logistyki, tel. +48 661 434 377; email: wegiel@pecciechanow.pl. Przy odbiorze należy posiadać potwierdzenie zapłaty za opał (otrzymane w ratuszu po dokonaniu wpłaty lub wydrukowane potwierdzenie przelewu).

Zgodnie z przepisami, sprzedaż preferencyjna nie obejmuje kosztów transportu opału z punktu jego odbioru do gospodarstwa domowego kupującego oraz nie obejmuje pakowania węgla. Osoby zainteresowane takimi usługami mogą skorzystać z oferty wsparcia PEC zgodnie z obowiązującym cennikiem (www.pecciechanow.pl).

Mieszkańcy uprawnieni do otrzymania dodatku węglowego, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o zakup preferencyjny opału mogą zrobić to kontaktując się z Urzędem Miasta Ciechanów. Wzór wniosku znajduje się poniżej informacji. Następnie procedura zakupu będzie analogiczna, jak powyżej. Co oznacza, że po złożeniu wniosku należy czekać na kontakt telefoniczny od pracownika ratusza.

Zasady dystrybucji surowca przez samorządy reguluje ustawa. Miasto nie ma wpływu na to, jaki rodzaj węgla, ani w jakim terminie udostępni spółka państwowa PGE Paliwa, wyznaczona jako podmiot realizujący dostawy dla Gminy Miejskiej Ciechanów.

Skip to content