2 września w Ciechanowie odbędzie się największą z tegorocznych imprez dla pasjonatów średniowiecza. Będzie okazją, by przenieść się w klimat epoki i na żywo obejrzeć galę walk rycerskich czy też widowiskowy turniej konny. Na błoniach wokół ciechanowskiego zamku odbędą się pokazy sokolnicze, łucznictwa i dżygitówki, a na zamkowym dziedzińcu staną kramy rzemiosł dawnych. Organizatorzy przygotowali również spektakl teatralny. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

W ostatnią sobotę wakacji (2 września) najokazalszy z zabytków Ciechanowa – Zamek Książąt Mazowieckich zatętni życiem z epoki średniowiecza. Między godz. 13.00 a 20.00 mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć rycerzy w zbrojach, konne pokazy i turnieje walk. Przez cały dzień na dziedzińcu zamkowym prezentowane będą kramy rzemiosł dawnych, rozgrywane będą szranki i konkury plebejskie. Przed zamkiem swoje stanowiska rozbiją Stowarzyszenie Pozytywni Historycznie oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej.

Pierwszy turniej rycerski rozpocznie się tuż po godz. 13.00, kolejny (konny) tuż przed godz. 15.00. Od godz. 14.00 trwały będą pokazy: sokolniczy i artylerii. Kolejne odbędą się o godz. 16.15 (łucznictwo i dżygitówka).

Organizatorzy przygotowali też spektakl teatralny. „Strachy na lachy” to przedstawienie o zjawach, które straszą w polskich zamkach. Z powodzeniem można zabrać na nie dzieci, bo tematyka jest poruszona w sposób żartobliwy. Pomaga najmłodszym oswoić lęki, przełamać obawy i zachęca do odważnego zwiedzania zabytków czy czytania legend. Spektakl Teatru Trójkąt z Zielonej Góry rozpocznie się tuż po godz. 15.00.

Imprezę, którą poprowadzi Błazen Jajosz zwieńczy widowiskowa wieczorna Gala Walk Rycerskich. Rozpocznie się około godz. 19.00.

Wstęp na organizowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej „Spotkania z historią” będzie bezpłatny. Podobnie jak w ubiegłych latach, organizację tego największego z wydarzeń popularyzujących historię w Ciechanowie wspiera Urząd Miasta.

Muzeum we współpracy z ratuszem w czasie wakacji regularnie organizuje też cykl „Zamkowych podróży w czasie”. Imprezy odbywają się w wybrane niedziele między godz. 11:00 a 17:00. W tym roku odbyły się już trzy: pierwsza o tematyce związanej z Cesarstwem Rzymskim, druga poświęcona formacjom kobiecym z okresu XX-lecia międzywojennego, a trzecia – Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej. Ostatnie wydarzenie w ramach tego cyklu odbędzie się 20 sierpnia, a jego tematem będzie

Skip to content