11 maja uczniowie ciechanowskich szkół będą mogli obejrzeć widowisko „Muzyka XX wieku w 110. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego”. Program upamiętniający wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pianistę przygotowali uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły muzycznej we współpracy z miastem.

W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego. Specjalne koncerty i programy muzyczne w 2023 r. przygotowało z tej okazji m.in. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego czy Filharmonia Narodowa w Warszawie. W Ciechanowie 11 maja o godz. 10.00 i 11.00 w hali przy ul. Kraszewskiego 8 mieszkańcy będą mogli obejrzeć spektakl „Muzyka XX wieku w 110. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego”

Program przygotowali uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie. Znajdą się w nim piosenki Witolda Lutosławskiego pisane do dziecięcych audycji radiowych, połączone z inscenizacją ruchową i taneczną, muzyka m.in. z filmu „Ballada o Tolku Bananie”, a także utwory Krzysztofa Komedy w wykonaniu zespołów instrumentalnych i chóru.

W trakcie spektaklu będzie można wysłuchać informacji o W. Lutosławskim oraz jego epoce. Witold Lutosławski – kompozytor, dyrygent, pianista jest uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. W 1994 r. został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

Patronat nad projektem „Muzyka XX wieku w 110. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego” objął prezydent Ciechanowa. Na opracowanie i wystawienie spektaklu z udziałem uczniów szkoły muzycznej Ciechanowskie Stowarzyszenie „Pro Musica Scholarium” otrzymało dotację w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultywowania tradycji narodowych i regionalnych oraz promocji lokalnego dorobku artystycznego.

Skip to content