Tegoroczny sezon Ciechanowskiego Roweru Miejskiego rozpoczął się 1 kwietnia. Na 10 stacjach czeka prawie sto jednośladów, w tym rowery z fotelikami dla dzieci oraz tandemy. Po okresie zimowym pojazdy przeszły przeglądy techniczne i już są przygotowane do użytkowania. Cyklistom sprzyja miasto, inwestując w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Ratusz zapowiada kolejną rozbudowę sieci ścieżek.

Ciechanowianie mają do dyspozycji najdłuższą sieć ścieżek rowerowych (54 km) w przeliczeniu na mieszkańca w kraju. Ratusz inwestuje w rozbudowę infrastruktury i jednocześnie udostępnia pojazdy do wypożyczania w ramach Ciechanowskiego Roweru Miejskiego. Popularność tego systemu rok do roku bije rekordy. W ostatnim sezonie rowery pobrano ze stacji aż 34 tys. razy, a na trasach widać coraz więcej cyklistów, zarówno amatorów, jak i osób trenujących jazdę sportową.

1 kwietnia ruszył nowy sezon na wypożyczanie miejskich rowerów. Są wygodne, praktyczne i bezpieczne. Po okresie zimowym pojazdy przeszły przeglądy techniczne i już są przygotowane do ustawienia na stacjach. W mieście jest ich dziewięć, a dziesiąta znajduje się w pobliskiej Opinogórze na terenie Muzeum Romantyzmu. Zasady i ceny wynajmu roweru, który można pobrać odpłatnie na jednej stacji, a oddać na dowolnie wybranej w innej części miasta, pozostaną w tym roku bez zmian. Jak w poprzednich latach, by cieszyć się jazdą rowerem wystarczy posiadać zainstalowaną na telefonie prostą aplikację, zasilić środkami własne konto i wypiąć pojazd ze stojaka.

Jazda na rowerze to jedna z najmodniejszych obecnie aktywności sportowych. Cyklistom sprzyja miasto, inwestując w rozbudowę infrastruktury rowerowej.

Amatorów rowerów z pewnością ucieszy, że ratusz zapowiedział plan budowy ścieżki dla jednośladów od stacji PKP Ciechanów Przemysłowy do nitek rowerowych w al. Unii Europejskiej i ul. Sońskiej. Samodzielna droga dla rowerów będzie miała długość ponad kilometra. Inwestycja obejmie zagospodarowanie terenu przy dworcu, budowę strefy park & ride, chodników i drogi dojazdowej do stacji. Przebudowę przejdzie też ul. Fabryczna.

Nitka dla rowerzystów ma powstać również na osiedlu „Kwiatowym” w ul. Śmiecińskiej. Blisko kilometrowy odcinek zostanie wybudowany od ul. Towarowej do pętli miejskiej.

Kolejny ponad kilometr trasy będzie wybudowany w okolicach szpitala w ramach utworzenia przez miasto alternatywnej drogi dojazdowej do lecznicy. Umożliwi dojazd do szpitala od strony ul. Opinogórskiej i od ul. Pułtuskiej.

Ciąg pieszo-rowerowy połączy wkrótce Ciechanów z Chruszczewem. Po prawej stronie ul. Mławskiej (jadąc od strony Ciechanowa) poprowadzi przez całe Chruszczewo aż do granicy z Gminą Regimin. Ścieżka będzie miała ponad 2,5 km długości. Nową nawierzchnię zyska też sama droga.

Nową infrastrukturę dla jednośladów zyska osiedle „Płońska”, gdzie powstało nowe miejskie przedszkole. Przebudowę przejdzie ul. K. Szwanke (na całym jej odcinku), a przy drodze pojawi się ścieżka rowerowa w obu kierunkach i nowe chodniki.

Podobną inwestycję w 2022 r. zakończono w ul. Opinogórskiej. Tam do użytkowania oddano bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy przy nowo powstałych budynkach wielorodzinnych i Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Nowa trasa połączyła ul. Pułtuską i ścieżkę dla rowerzystów w ul. Kąckiej, skąd jednośladem dojechać można do Muzeum Romantyzmu.

Powstał też dojazd do Parku Nauki Torus od strony ul. Granicznej, gdzie podczas budowy drogi dojazdowej od strony szkoły podstawowej na osiedlu utworzono też bezpieczną trasę rowerową.

W ostatnich latach nowe ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów powstały m.in. wokół zbiornika na Krubinie. To zadanie wybrali do realizacji mieszkańcy w ramach Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego. Również w tym roku ciechanowianie zadecydowali o dalszym rozwój zaplecza do sportu i rekreacji w tym rejonie miasta.

Ratusz wspiera również inicjatywy, których celem jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej na rowerach. W ubiegłym roku w ramach otwartej imprezy „Dzieci na rowery” i „Kocham rowerek” przed halą sportową MOSiR stanęło miasteczko rowerowe dla najmłodszych. Całodzienna impreza rodzinna w formie pikniku umożliwiła nie tylko sportową rywalizację dla najmłodszych, ale przede wszystkim naukę zasad ruchu drogowego.

Skip to content