Miejskie targowisko przy ul. Płońskiej zmieni swoje oblicze. Powstanie tam otwarty plac targowy, częściowo zadaszony i wkomponowany w nowy budynek handlowo-usługowy. Ratusz przekazał teren budowy wykonawcy, który przystępuje do realizacji inwestycji. Od 3 marca 2023 r. targowisko odbywające się przy ul. Płońskiej we wtorki i piątki zostaje przeniesione na teren przy ul. Sienkiewicza (przy Hali Targowej „Bloki”).

Zdegradowany teren targowiska przy ul. Płońskiej zmieni się w nowoczesny i funkcjonalny „Zielony Targ”. Inwestycja obejmuje obszar 17 tys. m2. Jej zakończenie planowane jest w połowie 2024 r. Wykonawca już przejął teren budowy, który w pierwszej kolejności zostanie ogrodzony i zabezpieczony. Następnie prowadzone będą prace rozbiórkowe istniejących budynków. W dalszych etapach wykonawca przystąpi do budowy nowego obiektu handlowo-usługowego.

W centrum „Zielonego Targu” powstanie budynek o powierzchni ponad 2,6 tys. m2. W środku znajdzie się częściowo zadaszony obszar działający jako rynek. Będzie to miejsce, gdzie kupcy znajdą godne, komfortowe warunki do pracy, a mieszkańcy funkcjonalne i atrakcyjne otoczenie do zakupów. Ratusz w drugiej połowie 2023 roku ogłosi konkurs ofert dla przedsiębiorców chcących prowadzić tam działalność gospodarczą. Wsparciem dla nich będzie możliwość dzierżawy pomieszczeń za symboliczną złotówkę za m2 przez pierwsze trzy lata.

 To wyjątkowa inwestycja pod wieloma względami. Nowy obiekt będzie służył wsparciu i rozwojowi przedsiębiorczości. Sam w sobie będzie również architektoniczną atrakcją. Do tego zastosujemy szereg przyjaznych środowisku rozwiązań. Szybko zapomnimy o obecnym zrujnowanym i zdegradowanym terenie, który odstrasza od wizyt na targowisku – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

„Zielony Trag” będzie ekologiczny. Na dachu o powierzchni 1,3 tys. m2 utworzony zostanie zielony taras z nasadzeniami roślin ozdobnych, po którym będzie można spacerować oraz kawiarnia z 80 miejscami konsumpcyjnymi. Na terenie wokół budynku pojawią się nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Zamontowany zostanie również zbiornik retencyjny na deszczówkę. Woda zgromadzona z dachu będzie dzięki temu wykorzystywana do podlewania roślin. Kompleks zaprojektowano jako energooszczędny. Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła, panelom fotowoltaicznym i pompie ciepła można będzie w naturalny sposób pobierać i magazynować energię potrzebną do poprawnego i oszczędnego funkcjonowania obiektu.

Strefa ruchu kołowego zostanie oddzielona od pieszego. Zapewnionych będzie ponad 90 miejsc postojowych dla samochodów klientów „Zielonego Targu”, aut dostawczych, pojazdów osób handlujących czy wynajmujących lokale. Pojawią się też stojaki na rowery. Parkingi będą wykonane z eko-bruku, co zapewni przepuszczalność wody do gruntu. Cały obszar „Zielonego Targu” zostanie oświetlony.

W związku z rozpoczęciem realizacji inwestycji handel odbywający się na targowisku przy ul. Płońskiej we wtorki i piątki będzie przeniesiony na czas prowadzenia prac budowlanych. Od 3 marca mieszkańcy będą mogli nabyć towary od kupców na terenie przy ul. Sienkiewicza (obok Hali Targowej „Bloki”).

Skip to content