Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie przy ul. Kicińskiego stanie się lokalnym centrum integracyjno-kulturalnym. Obiekt przejdzie gruntowny remont. Poza obecną funkcją biblioteki stworzona będzie również przestrzeń do edukacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miasto pozyskało na ten cel ponad 113 tys. zł dofinansowania ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Filia biblioteczna na „Kargoszynie” w najbliższym czasie przejdzie remont, dzięki czemu na osiedlu powstanie nowoczesne miejsce integracji i edukacji.

Lokal, w którym funkcjonuje biblioteka ma powierzchnię 130 m2. Do 2020 r. poza filią biblioteki mieściły się w nim pomieszczenia administracyjne. Obecnie są one niewykorzystane. Pozyskane przez ratusz środki finansowe (ponad 113 tys. zł) umożliwią dostosowanie całego lokalu do potrzeb realizacji działań kulturalnych oraz związanych z integracją mieszkańców osiedli „Kargoszyn” i „Podzamcze”. W filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej realizowane będą spotkania i warsztaty edukacyjne.

Istniejący wiatrołap będzie zlikwidowany, a jego miejsce zajmie galeria prac dziecięcych, które powstaną w czasie zajęć w bibliotece (m.in. w Klubie Malucha). Puste pomieszczenie po dawnym zapleczu administracyjnym zostanie wyremontowane. Najmłodsi mieszkańcy pod opieką pracowników biblioteki będą mogli skorzystać w nim z księgozbioru, odrobić lekcje, wziąć udział w ogólnodostępnych akcjach czytelniczych lub zajęciach kreatywnych.

Na nowe wymienione będą drzwi wejściowe, co zapewni oszczędność energii cieplnej. W środku przeprowadzony zostanie demontaż drzwi, położne będą nowe tynki, następnie wykonane zostanie malowanie ścian. Podłoga będzie wyłożona panelami. Remont przejdzie łazienka, która zostanie poszerzona i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W celu zmniejszenia powierzchni grzewczej biblioteki wykonany będzie podwieszany sufit. Pojawi się też energooszczędne, ledowe oświetlenie. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, co umożliwi ograniczenie kosztów bieżących utrzymania obiektu.

Na przeprowadzenie modernizacji filii bibliotecznej ratusz pozyskał 113.624,95 tys. zł w ramach programu „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych 2023”.

Skip to content