Dziś (30 listopada) w ratuszu odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ciechanów, podczas której profesor Jerzy Bralczyk odebrał tytuł Honorowego Obywatela.

Jerzy Bralczyk to wybitny polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych, polonista, specjalizujący się w języku mediów, reklamy i polityki. Popularyzuje wiedzę o języku.

– W Ciechanowie nieustannie spotykam się z ogromną serdecznością mieszkańców. W tym mieście czuję się naprawdę u siebie, to wyjątkowe miejsce. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ciechanów jest dla mnie wyzwaniem i zobowiązaniem. Dziękuję za ten zaszczyt – powiedział profesor Jerzy Bralczyk.

Urodził się 23 maja 1947 r. w Ciechanowie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie. Doktoryzował się w 1973 r., habilitował w 1986 r., a tytuł profesorski uzyskał w 2000 r.

Przez wiele lat był członkiem prezydium i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Języka Polskiego. Wykładał na wielu uniwersytetach – na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja), Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Jest autorem wielu słowników i publikacji z zakresu wiedzy o języku, m.in.: „O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych”, „Przestrogi i porady językowe dla dziennikarzy”, „Język na sprzedaż”, „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, „O języku polskiej polityki lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych”. Ostatnie publikacje: „Pokochawszy. O miłości w języku”, „Zwierzyniec”, „Do domu!!!”, „Porzekadła”. Pisze również felietony dla licznych pism, m.in. dla miesięcznika „Wiedza i Życie”. Układa lub prowadzi różne ogólnopolskie i regionalne dyktanda. W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program „Mówi się”, w TVN Lingua audycję „Na słówko”, w Polskim Radiu audycję „Słowo o słowie”.

Został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi (1988 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998 r.), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013: r.); w 2020 r. został Laureatem Złotego artKciuka na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd.

– Wszystkie zasługi i tytuły są ważne, ale doceniamy także to, że mamy do czynienia przede wszystkim z człowiekiem serdecznym, pogodnym, życzliwym, otwartym. Właśnie o otwartości powiem nieco więcej. Z perspektywy osobistej i własnej znajomości z profesorem. Otóż Pan Profesor nie potrafi odmawiać. Nigdy nie odmówił naszemu miastu. Panie Profesorze, nadając Panu tytuł Honorowego Obywatela mówimy: „Dziękujemy”. Tak szczerze, z wdzięcznością, z uznaniem. Dziękujemy! – podkreślił w laudacji prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Profesor objął patronatem cykliczne wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Ciechanów oraz szkołę STO pn. „Ciechanowskie Dyktando o Pióro Profesora Jerzego Bralczyka”. Miasto wykorzystuje wizerunek profesora w działaniach promujących. Znalazł się m.in. w ciechanowskiej edycji popularnej gry „Monopoly”, a także w urzędowych materiałach promocyjnych. Sam profesor w udzielanych wywiadach podkreśla swój związek z Ciechanowem.

Skip to content