Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zwyciężył w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu „Perły Samorządu”. Odebrał nagrodę dla najlepszego włodarza miasta do 100 tys. mieszkańców. Ranking organizuje Dziennik Gazeta Prawna, partnerem merytorycznym jest firma audytorska PwC, a wydarzeniu patronują trzy ministerstwa.

Konkurs „Perły Samorządu”, organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną odbywa się rokrocznie i należy do najbardziej prestiżowych rankingów dla samorządów w kraju. W tym roku nagroda dla najlepszego włodarza miasta do 100 tys. mieszkańców została przyznana prezydentowi Ciechanowa. Krzysztof Kosiński odebrał ją 1 czerwca podczas kongresu w Gdyni. Kapituła rankingu „Pereł Samorządu” przyznając nagrody włodarzom oceniała efektywność realizacji zadań, zaangażowanie w inicjatywy lokalnej społeczności i jakość organizacji pracy urzędów czy jednostek podległych.

 Dziękuję wszystkim, którzy poprzez codzienną skrupulatną pracę w samorządzie są współautorami tego sukcesu. To uznanie daje siłę i energię do kontynuowania pracy dla dalszego rozwoju Ciechanowa. Dla mnie to osobista motywacja do aktywności i zaangażowania – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

M.in. te właśnie zagadnienia są tematem tegorocznego Kongresu Perły Samorządu w Gdyni (1-2 czerwca). Uczestniczą w nim samorządowcy, przedstawiciele administracji centralnej, eksperci i reprezentanci biznesu. Debaty dotyczą aktualnych wyzwaniach dla samorządów i najlepszych sposobów na realizację zadań na rzecz mieszkańców. Wśród tematów debat w tym roku znalazły się kwestie dochodów własnych samorządów, dotacji i subwencji, funduszy europejskich, finansowania oświaty i edukacji, współpracy z przedsiębiorcami, inwestorami oraz energetyki.

W tegorocznym rankingu „Pereł Samorządu” wśród włodarzy miast do 100 tys. mieszkańców na podium znaleźli się też Janusz Stachowiak (Starogard Gdański)  i Tomasz Andrukiewicz (Ełk). Nagrody przyznano również miastom i gminom w innych kategoriach, w zależności od liczby mieszkańców. Ciechanów w kategorii najlepszych gmin do 100 tys. mieszkańców po raz kolejny znalazł się w pierwszej trójce w kraju. Nagrody zostały przyznane przez kapitułę po analizie wielu obszarów działania miast, m.in. gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki, cyfryzacji czy środowiska. Partnerem merytorycznym rankingu była firma audytorska PwC, która opracowała wskaźniki do metodologii oceny poszczególnych samorządów.

Patronat nad wydarzeniem w tym roku objęły trzy ministerstwa (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii) oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu Grupa PFR.

W 2017 r. Ciechanów wyróżniono w rankingu „Perły Samorządu” za aktywizację sportową dzieci i młodzieży. W 2018 r. Ewa Szeluga wygrała w kategorii „Skarbnik Samorządu” gmin powyżej 20 tys. mieszkańców. Rok później Ciechanów wszedł do dziesiątki wyróżnionych wśród miast do 100 tys. mieszkańców oraz zdobył nagrodę specjalną jako lider innowacyjnych rozwiązań w obszarze „Środowisko i gospodarka odpadami”. W dwóch ostatnich latach (2021 i 2022 r.) miastu przyznano pierwsze miejsce w kraju w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, a prezydent Krzysztof Kosiński dwa razy zdobył drugą nagrodę wśród włodarzy w tej kategorii.

Skip to content