Bank Żywności w Ciechanowie i ratusz promują ideę racjonalnego gospodarowania żywnością. 29 września w Hali Targowej „Bloki” przy ul. Sienkiewicza odbędzie się wydarzenie kulinarne. Z uratowanych od zmarnowania produktów powstanie zupa. Każdy może otrzymać danie na wynos.

Miasto przyłącza się do obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności.

29 września między godz. 13.00 a 15.00 we foyer Hali Targowej „Bloki” odbędzie się akcja promująca ideę „zero waste”. Założeniem idei jest przede wszystkim zmniejszenie ilości generowanych odpadów i tym samym zanieczyszczania środowiska. To też modny i ceniony trend, który ma na celu niemarnowanie jedzenia.

Organizatorzy przygotują zupę, która zostanie ugotowana z produktów żywnościowych odebranych z ciechanowskich sklepów przez Bank Żywności. To żywność o krótkim terminie ważności, która dzięki działalności BŻ jest ratowana przed zmarnowaniem. Wydarzenie ma charakter edukacyjny i integracyjny. Gotowaniu towarzyszyć będzie muzyka.

Danie przygotowane w kotle przez trenerki kulinarne Banku Żywności i wolontariuszy będzie mógł otrzymać bezpłatnie każdy. Wystarczy przyjść do Hali Targowej „Bloki” z własnym słoikiem.

Gotowanie w ramach inicjatywy Banku Żywności to też promocja zdrowego, smacznego żywienia w duchu „zero waste”.

Ideę niemarnowania żywności promuje miasto. Na ul. Sienkiewicza w pobliżu siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej znajduje się miejska Jadłodzielnia, do której każdy mieszkaniec może przynieść przydatną do spożycia żywność. Jedzenie, którego nie wykorzysta we własnym gospodarstwie domowym może być zabrane przez inne osoby. Dzięki temu ciechanowianie dzielą się żywnością unikając marnowania jej.

Z kolei w Hali Targowej „Bloki” znajduje się EkoSpiżarnia. To otwarty przez miasto we współpracy z Bankiem Żywności sklep społeczny. Powstał z myślą o osobach, które nagle, okresowo znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie stać ich na zakup żywności. W EkoSpiżarni nie trzeba płacić. Za punkty można otrzymać jedzenie o krótkim terminie ważności.

Skip to content