W dwóch lokalizacjach na terenie Ciechanowa: pomiędzy ul. Parkową i Zieloną oraz przy ul. Wyrzykowskiego powstaną ogrody deszczowe. Będą utworzone, by zagospodarować wodę gromadzącą się na jezdniach podczas intensywnych opadów atmosferycznych. Dziś (13 października) na osiedlu „Podzamcze” rozpoczęły się pierwsze prace.

Nietypowa inwestycja w rozwój zieleni miejskiej ozdobi dwa ciechanowskie osiedla i jednocześnie umożliwi odwodnienie jezdni i chodników zalewanych w trakcie intensywnych opadów deszczu. Ponadto odpowiedni dobór roślin hydrofilowych, gromadzących wodę i zatrzymujących zanieczyszczenia, pomoże w oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń: metali ciężkich i związków białkowo-tłuszczowych, zmywanych przez deszcz.

– To będą pierwsze dwa ogrody deszczowe w Ciechanowie. Rozwiążą problem zalewanych ulic podczas intensywnych opadów i odciąża system kanalizacji deszczowej. Będą też swoją estetyką i zielenią cieszyły oko mieszkańców. Ich lokalizacje zostały wybrane na podstawie zgłoszeń mieszkańców o problemach z zastoiskami wody – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Rabaty przy ul.: Parkowej i Zielonej zostaną wykonane na powierzchni ponad 60 m2, natomiast przy ul. Wyrzykowskiego obejmą ponad 80 m2 terenu. Dziś (13 października) pierwsze prace zainicjowano na osiedlu „Podzamcze”. Na osiedlu „Śródmieście” rozpoczną się w kolejnym tygodniu. Inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku.

Na Podzamczu pojawi się ponad 500 nowych roślin, w Śródmieściu ponad 470. Do nasadzeń dobrane będą rośliny odporne na zalewanie, absorbujące wodę, które pozwolą ograniczyć jej spływanie z chodników i ulic do kanalizacji. Będą to m.in. krwawnica pospolita, bodziszek żałobny, wiązówka błotna, kosaciec syberyjski, śmiałek darniowy, tojeść kropkowana, trzęślica modra, rozchodnik i wierzba purpurowa. Przy doborze nasadzeń zadbano też o to, aby były to rośliny dobrze znoszące przedłużające się susze w okresie letnim.

Rabaty zostaną uszczelnione geomembraną dzięki czemu woda, która spłynie do nich zostanie w pełni zużyta na potrzeby zasilenia nasadzeń i nie będzie zalewała ulic i chodników. By to umożliwić przy ul. Parkowej i Zielonej obniżony zostanie krawężnik i chodnik, a przy ul. Wyrzykowskiego krawężnik. Ogrody zaprojektowano tak, aby nie stwarzały kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.

Skip to content