Psy przebywające w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Pawłowie zyskają lepsze warunki opieki medycznej i kwarantanny. Na terenie prowadzonego przez miejską spółkę PUK azylu dla czworonogów budowane jest nowe zaplecze weterynaryjne i socjalne. Inwestycja zakończy się za kilkanaście tygodni.

Nowo budowany obiekt o powierzchni ponad 200 m2 będzie miał dwie funkcje. Na parterze znajdzie się przestrzeń dla psów wymagających specjalistycznej opieki. Będzie to nowoczesny gabinet weterynaryjny wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi, m.in. magazynem leków. W gabinecie znajdzie się stół zabiegowy, lampa bakteriobójcza, aparat do podawania tlenu, laryngoskop, przenośny aparat RTG, miejsce na dekontaminację narzędzi, a także stanowisko do mycia, strzyżenia i pielęgnacji psów. Z usług korzystały będą wyłącznie zwierzęta przebywające w schronisku.

Obok zlokalizowane będzie pomieszczenie na karmę dla podopiecznych schroniska oraz przestronne pomieszczenie z boksami dla młodych zwierząt oraz dla psów w kwarantannie. Pomieści 19 kojców o wymiarach 1,3×1,8 m. Powierzchnia boksów z częścią komunikacyjną to łącznie ponad 90 m2.

W nowym budynku znajdzie się też pokój odbiorczy dla osób oczekujących na odbiór psów do adopcji, pomieszczenie dla wolontariuszy, którzy wykonują swoją pracę tymczasowo i zaplecze sanitarne przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pozostała część budynku pełniła będzie funkcje konferencyjno-administracyjno-socjalne. Pomieści m. in. szatnię, umywalnię, pomieszczenia biurowe dla pracowników schroniska i miejsce do edukacji.

Koszt inwestycji realizowanej przez PUK to ponad 3 mln zł.

W ostatnim czasie spółka zrealizowała na terenie schroniska szereg zadań, których celem jest poprawa warunków bytowych zwierząt. W 2022 r. wybudowano 22 nowe boksy dla psów. Łącznie mają powierzchnię prawie 400 m2 i stoją pod zadaszeniem. Remont przeszły pomieszczenia kwarantanny, w dwóch sektorach wykonano nowe wylewki posadzek i naprawy ścian. Łączny koszty tych zadań to 160 tys. zł.

Czworonogi przebywające w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Pawłowie otrzymały też obroże przeciwkleszczowe. Schronisko doposażono w klatkę kennelową i transporter, które umożliwiają opiekę nad psami wymagającymi obserwacji w związku ze stanem zdrowia. To zadanie w 2022 r. wykonano w ramach dotacji miasta przyznawanych przez ratusz organizacjom pozarządowym.

Także w tegorocznej edycji konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe ratusz przyznał dotacje na wsparcie realizacji w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Osoby zainteresowane adopcją psów ze schroniska mogą kontaktować się z pracownikami placówki telefonicznie (tel. 23 611 13 59). Informacje o zwierzętach są też dostępne na stronie https://schronisko.pukciechanow.pl/nasze-psy/ oraz Facebooku https://www.facebook.com/schroniskopawlowo/.

Skip to content