Rozpoczął się kolejny etap wymiany źródeł oświetlenia ulicznego w Ciechanowie. 1137 lamp sodowych zostanie zastąpione przez ledowe. Nowoczesne źródła światła pozwolą obniżyć zużycie energii elektrycznej o ponad 50%.

Od stycznia tego roku koszty energii dla Ciechanowa wzrosły aż czterokrotnie w stosunku do 2022 r. Ponadto rząd podwyższył stawkę VAT na energię elektryczną do 23%, co spowodowało jeszcze bardziej dotkliwe obciążenie dla budżetu Ciechanowa, ale też innych samorządów. Ratusz kontynuuje wdrażanie działań, których celem jest uzyskanie oszczędności.

Na pętli miejskiej rozpoczęła się wymiana 1137 sztuk sodowych lamp oświetlenia ulicznego na nowoczesne typu LED. Energooszczędne źródła światła pozwolą zmniejszyć zużycie prądu nawet o 50%.

Prace zajmą około miesiąca. Wykonuje je wyłoniona w przetargu firma INST-EL J.A. Chancewicz Sp. j. z Sokółki.

W październiku 2022 r. na pętli miejskiej zainstalowano 13 reduktorów mocy. Urządzenia zmniejszają napięcie w sieci oświetleniowej, powodując zmniejszenie zużycia energii. W związku z drastycznymi podwyżkami cen prądu zmieniono godziny włączenia oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych. Pod koniec ubiegłego roku w lampach na placu Jana Pawła II, ul. Warszawskiej, skwerze M. Konopnickiej i ul. Wodnej wymieniono źródła światła na LED. Ponadto przy hali targowej „Bloki” oraz na dachach dwóch hal sportowych i budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich zamontowano instalacje OZE.

Skip to content