Ciechanów po raz kolejny przyłącza się do zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Krzysztof Kosiński wystawił na aukcję możliwość udziału w tegorocznym miodobraniu. To jedyna taka okazja, by w jego towarzystwie podebrać miód z pasieki zlokalizowanej na dachu zabytkowego ratusza w Ciechanowie. Pięć uli zamieszkuje od 250 do 350 tys. pszczół. Miód to flagowy, ekologiczny miejski gadżet, rozlewany do słoiczków i rozdawany podczas lokalnych wydarzeń. Pierwszy tegoroczny słoik z miodem z ratuszowej pasieki powędruje do zwycięzcy licytacji.

Miodobranie w towarzystwie prezydenta Ciechanowa można licytować na portalu Allegro https://allegro.pl/oferta/miodobranie-z-prezydentem-ciechanowa-13175261057. Kwota zasili tegoroczną zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tej pory mieszkańcy ani turyści nie byli zapraszani do udziału w zbieraniu miodu z ratuszowej pasieki. To pierwsza taka możliwość.

Pasieka na dachu budynku Urzędu Miasta w Ciechanowie powstała z inicjatywy prezydenta w 2018 roku. Na zielonym dachu o powierzchni 30 m² stoi pięć uli, które w zależności od pory roku zamieszkuje od 250 do 350 tys. pszczół. Poza bezpiecznym i spokojnym schronieniem dla owadów pasieka pozwala produkować około 100 kg miodu rocznie. Miód jest przelewany do specjalnie oznakowanych słoiczków i rozdawany jako ekologiczny gadżet promujący miasto.

– Sam za każdym razem z wielką satysfakcją uczestniczę w inaugurującym sezon miodobraniu. Liczę na to, że w tym roku znajdą się ciekawi i odważni, by zajrzeć wspólnie do wnętrza ula oraz samodzielnie wyjąć ramkę, na której pracują miejskie pszczoły. Zachęcam do licytacji, by wesprzeć tegoroczną zbiórkę, by pomóc polskim szpitalom i potrzebującym pacjentom – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Na miodobranie – najprzyjemniejszą chwilę w sezonie pasiecznym – prezydent zaprosi dwie osoby. Odbędzie się ono na przełomie maja i czerwca. Możliwe będzie również wybranie wakacyjnego terminu miodobrania. Poza udziałem w samym otwieraniu uli i wyjmowaniu ramek, zwycięzcy licytacji będą mieli okazję, by własnoręcznie odsklepić miód z ramek, odwirować go i przelać do słoików. Zwycięzca licytacji, która wesprze zbiórkę zabierze ze sobą pierwszy słoik tegorocznego miodu. Chociaż miejskie pszczoły to gatunek łagodny, pszczelarz opiekujący się nimi zaleca stosowanie odzieży ochronnej, która będzie zapewniona na miejscu.

Poza prowadzeniem ratuszowej pasieki miasto dba, by dodatkowo wspomagać te pożyteczne owady. Na miejskich działkach tworzone są dla nich enklawy. W sąsiedztwie Urzędu Miasta, z dachu którego rozciąga się widok na Zamek Książąt Mazowieckich, powstało malownicze pole słoneczników.

Przy zakładaniu nowych nasadzeń w mieście w pierwszej kolejności wybierane są rośliny miododajne, którymi obsadzane są ronda i rabaty w parkach i na skwerach. Ciechanowskie pszczoły znajdują również pożytek z kwiatów na drzewkach ogrodowych, łąkach kwietnych tworzonych przez samorząd czy uprawach owadopylnych okalających Ciechanów.

Ratusz ułatwia też innym owadom osiedlanie się w Ciechanowie. Łąki kwietne, które powstały w ramach Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego nie tylko cieszą oko i poprawiają mikroklimat, ale dają im również pożywienie i schronienie. Dodatkowo na łąkach ustawiane są specjalne domki.

Finał WOŚP w tym roku odbędzie się w niedzielę 29 stycznia w miejskiej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Kraszewskiego. Ciechanowski sztab będzie miał siedzibę w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej Studio.

Skip to content