Kamery monitorujące przestrzeń publiczną zamontowano w sześciu nowych lokalizacjach na terenie Ciechanowa. Pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo w obrębie szkoły, miejskiego parku, przejścia dla pieszych i dwóch skrzyżowań.

Zakończył się kolejny etap rozbudowy miejskiego monitoringu. W Ciechanowie zamontowano 17 nowych punktów kamerowych. Siedem kamer obejmie monitoringiem ciąg pieszo-rowerowy między ul. Kolbe i Czarnieckiego. Z kolei obszar obok Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Czarnieckiego będzie monitorowany z sześciu kamer. Miejski monitoring obejmie również teren przy przejściu dla pieszych przy ul. Armii Krajowej, obszar przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Harcerskiej oraz przy skrzyżowaniu ul. Tatarskiej z ul. 17 Stycznia. Trzy kamery stałopozycyjne i jedna szybkoobrotowa zwiększą bezpieczeństwo na terenie ogrodu społecznego, który powstał w tym roku w Miejskim Parku Ojców im. W. Pikusa.

Wszystkie miejsca wytypowano na podstawie zgłoszeń mieszkańców i służb porządkowych.

Funkcja miejskiego monitoringu jest nie tylko prewencyjna. Kamery pozwalają na natychmiastowe podjęcie działań przez służby w przypadku ujawnienia przestępstw czy wykroczeń.

W Ciechanowie kamery wielokrotnie pozwoliły zidentyfikować i znaleźć osoby, które łamały prawo czy niszczyły mienie publiczne. W tym roku umożliwiły złapanie złodzieja, który włamał się do jubilera. Wcześniej – osób, które niszczyły mienie publiczne. Mowa tutaj np. o wandalach, którzy podpalili zabytkowy parowóz, włamali się do skarbonki ze zbiórką publiczną w centrum Ciechanowa czy osobach, które zdewastowały dekorację świąteczną. Monitoring miejski pozwolił też ujawnić przypadek kradzieży w Hali Targowej „Bloki”. Kamery zamontowane na miejskim kąpielisku „Krubin” wielokrotnie ujawniły przypadki pływania w miejscach niedozwolonych czy spożywania alkoholu w miejscu publicznym. W takich przypadkach miejski monitoring pozwala na natychmiastowe podjęcie interwencji.

Jest też przydatny do egzekwowania przepisów, kiedy kierowcy parkują pojazdy w miejscach niedozwolonych. Kamery umożliwiają również natychmiastowe podjęcie interwencji w przypadku niszczenia zieleni miejskiej.

Jeszcze w tym roku monitoring pojawi się w dwóch miejscach na osiedlu „Podzamcze”.

Skip to content