Władze miasta pozyskały kolejne środki finansowe na budowę nowego miejskiego żłobka, który powstanie przy ul. Prymasa Tysiąclecia. 4 mln zł na budowę i 3 mln zł na bieżące funkcjonowanie przez pierwsze trzy lata będzie pochodziło z funduszy UE. Wcześniej ratusz pozyskał pół miliona złotych na etap projektowy ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

– Szukamy różnych zewnętrznych źródeł finansowania dla budowy drugiego samorządowego żłobka. Zależy nam na odciążeniu budżetu miasta. Jak widać, nasze działania są skuteczne. Oprócz już pozyskanych pieniędzy widzimy nadal szansę na nowe środki. Inwestycja jest priorytetem, a sama budowa rozpocznie się już w przyszłym roku – mówi prezydent Krzysztof Kosiński.

Aktualnie pozyskane fundusze będą przeznaczone zarówno na budowę obiektu (dofinansowanie w kwocie 3.586.200 zł z KPO plus VAT 483.850 zł), jak i utrzymanie utworzonych miejsc w żłobku przez 36 miesięcy (3.009.600 zł).

Żłobek powstanie przy pętli miejskiej (ul. Prymasa Tysiąclecia). Według wstępnych założeń będzie oddany do użytkowania w 2025 roku. Pomieści pięć oddziałów dla dzieci (100 miejsc), wraz z pełnym zapleczem socjalnym, administracyjno-technicznym i własnym zapleczem gastronomicznym (nowoczesną kuchnią, pozwalającą na przygotowywanie posiłków na miejscu).

Obiekt zostanie wybudowany przy wykorzystaniu niskoemisyjnej technologii modułowej. Inwestycja przewiduje zastosowanie ekologicznych rozwiązań, pozwalających na optymalizację nakładów finansowych na utrzymanie obiektu. Budynek będzie wyposażony w pompę ciepła, a na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

5 tys. m2 terenu będzie wykorzystanych na stworzenie funkcjonalnego obszaru do rekreacji dla dzieci na świeżym powietrzu. Znajdzie się na nim areał z nasadzeniami zieleni i plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Ponadto przy żłobku powstaną parkingi oraz bezpieczne ciągi komunikacyjne.

Obecnie trwa drugie postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę całej inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Program, z którego miasto pozyskało pieniądze jest finansowany z udziałem środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027.

Pierwsze dofinansowanie na budowę nowego żłobka miasto pozyskało w marcu tego roku. 500 tys. zł przekazał miastu samorząd województwa mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Ratusz konsekwentnie inwestuje w zwiększanie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. W obecnie istniejącym miejskim żłobku do 2014 roku było ich tylko 21. Aktualnie to 76 miejsc. Koszty funkcjonowania żłobka ponosi głównie budżet miasta. W 2022 roku było to 1,3 mln zł. Z państwowego programu samorząd miasta otrzymał zaledwie nieco ponad 58 tys. zł. W 2022 r. wpływy rodziców/opiekunów za pobyt dzieci wyniosły niecałe 63 tys. zł, a za wyżywienie dzieci – 78 tys. zł. Koszty poniesione wyłącznie przez budżet miasta w 2022 r. to 1,08 mln zł.

Skip to content