500 budek lęgowych dla ptaków rozda mieszkańcom ciechanowski ratusz z okazji święta zakochanych. Będzie można je odebrać 14 lutego (wtorek) przed budynkiem Urzędu Miasta.

Ratusz ponawia cieszącą się zainteresowaniem mieszkańców ekologiczną akcję organizowaną z okazji Walentynek. W tym roku ciechanowianie zainteresowani otrzymaniem bezpłatnej drewnianej budki, w której już wiosną mogą wykluć się pisklęta, będą mogli odebrać ją we wtorek 14 lutego na placu przed ratuszem. Budki lęgowe będą rozdawane od godziny 14.00 do wyczerpania zapasów. Nastrój święta zakochanych podkreśli ponad 2-metrowe czerwone serce, w którym będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Budki lęgowe nie tylko stanowią niewątpliwą ozdobę każdego ogrodu czy fasady budynku. Pomagają w udostępnieniu przydomowych ogrodów i wspólnych terenów zielonych ptasim rodzinom oraz przyczyniają się do poprawy warunków bytowych ptaków w mieście. Mniejsze budki chętnie zamieszkują m.in. jerzyki, wróble, mazurki i sikory (bogatki, modre, czubatki i sosnówki). Skrzynki można wieszać cały rok, ale najlepszy okres na ich instalowanie to jesień i zima.

Odebrane z ratusza skrzynki będzie można zamontować samodzielnie w wybranym miejscu na terenie miasta. Przy odbiorze prezentu należało będzie zadeklarować lokalizację. Zaleca się, aby instalować je w miejscach ocienionych od godzin przedpołudniowych, spokojnych i mało uczęszczanych przez ludzi, najlepiej otworem w kierunku wschodnim. To zabezpiecza pisklęta przed wiatrem i deszczem. Budka nie powinna rzucać się w oczy – tak, aby żaden ptasi lub czworonożny złodziej jaj jej nie zauważył. Wysokość, na której wieszamy budki, jest dowolna, aczkolwiek przyjęło się, iż nie powinna być mniejsza niż dwa metry. Nie należy montować skrzynek za pomocą drutów, ponieważ wrzynają się one w rosnące pnie drzew.

Skip to content