21 marca na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi między godz. 10.00 a 13.00 odbędą się występy artystyczne, animacje, „Bieg kolorowej skarpetki” oraz „Zlot rodzin dzieci z Zespołem Downa” z całego Mazowsza. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również czas zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa. W Ciechanowie w tym roku święto będzie obchodzone na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi (ul. Czarnieckiego 40). Jego ideą jest integracja różnych środowisk osób z niepełnosprawnościami na terenie miasta i całego Mazowsza.

Zlot rodzin dzieci z Zespołem Downa

Między godz. 10.00 a 13.00 odbędzie się „Zlot rodzin dzieci z Zespołem Downa”. Spotkaniu towarzyszyła będzie otwarta impreza. Część artystyczną wydarzenia przygotują dzieci, w tym uczniowie SP 7 i zespół Czarne Owce z ZS nr 2 w Ciechanowie. Gwiazdą sceny będzie Michał Wojtusik – piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. Imprezę poprowadzą Robert Słupski i Polska II Wicemiss Nastolatek 2022 Wiktoria Zimak. Będzie można również zobaczyć taniec kolorowych skarpet i poznać laureatów konkursu plastycznego. Organizatorzy przygotują też strefę animacji z lubianymi przez najmłodszych dmuchańcami oraz stoiskami.

Bieg Kolorowej Skarpetki

Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w „Biegu Kolorowej Skarpetki”. Wystartować można w jednej z trzech kategorii, udział przewidziano również dla dzieci z niepełnosprawnościami. Tę inicjatywę wsparło miasto w ramach tegorocznych konkursów na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Dofinansowanie na jej przeprowadzenie otrzymało Stowarzyszenie Biegowo-Ekologiczne „ASFALTLOVE DZIKI”.

Warto pamiętać, by 21 marca dla okazania solidarności z osobami z Zespołem Downa założyć niedopasowane skarpetki. Symbolizują dodatkowy, tzw. niedopasowany chromosom (Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze).

Dzień kolorowej skarpetki w Ciechanowie przy wsparciu miasta organizują:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie,
  • Stowarzyszenie Biegowo-Ekologiczne „ASFALTLOVE DZIKI”,
  • Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Ciechanowie,
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Tęczowy Świat”,
  • Stowarzyszenie Dobrych Serc,
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. I. Mościckiego w Ciechanowie
  • prywatni przedsiębiorcy i darczyńcy.
Skip to content