Filia nr 1 MBP w Ciechanowie przy ul. Kicińskiego przeszła gruntowny remont. Unowocześniono jej wnętrza. Powstała tam przestrzeń do organizowania wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i integracyjnych dla mieszkańców dwóch osiedli. Bibliotekę na nowo otwarto 15 listopada. Filię odwiedzili uczniowie SP nr 5, z którymi spotkał się prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Remont wykonano w mającym 130m2 lokalu przy ul. Kicińskiego. Wcześniej mieścił on księgozbiór biblioteczny, a część jego powierzchni nie była wykorzystywana. Dawniej mieściło się tam zaplecze administracyjne. Teraz stworzono przestrzeń do edukacji i integracji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych – mieszkańców osiedli: „Kargoszyn” i „Podzamcze”.

Najmłodsi zyskali miejsce, gdzie pod opieką pracowników biblioteki można skorzystać z księgozbioru dziecięcego, ale też odrabiać lekcje i uczestniczyć w ogólnodostępnych akcjach czytelniczych lub zajęciach kreatywnych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 15 listopada. Uczniom SP nr 5 odwiedzającym bibliotekę towarzyszył prezydent Krzysztof Kosiński.

Niebawem przy wejściu do obiektu znajdzie się galeria prac wykonanych przez dzieci podczas zajęć w filii. Zastąpi ona wcześniej niewykorzystywany wiatrołap, który zlikwidowano w trakcie remontu. W bibliotece zdemontowano stare drzwi, położono nowe tynki i pomalowano ściany. Na podłodze ułożono panele. Remont przeszła łazienka.

Na nowe wymieniono drzwi wejściowe, co zapewni większy komfort we wnętrzach i oszczędność energii na ich ogrzanie. W celu zmniejszenia powierzchni grzewczej biblioteki wykonano podwieszany sufit. Oszczędność zapewni też montaż LEDów, które oświetlą pomieszczenia. Z kolei na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, co umożliwi ograniczenie bieżących kosztów utrzymania obiektu.

Na wykonanie remontu miasto pozyskało dofinansowanie zewnętrzne. Ponad 113 tys. zł pochodziło z programu samorządu województwa „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych 2023”.

Skip to content