Bank Żywności w Ciechanowie we współpracy z ratuszem rozpocznie nową inicjatywę edukacyjną. Uczniowie klas V-VII z pięciu szkół podstawowych zdobędą wiedzę i kompetencje z zakresu ekologii oraz zero waste. Projekt wpisuje się w politykę proekologiczną miasta.

„Ciechanów nie marnuje – Akademia Ratowników Klimatu” to projekt skierowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych nowoczesnymi trendami w ekologii, w szczególności w zakresie ochrony klimatu oraz zero waste. Stu uczniów ciechanowskich szkół weźmie udział w zajęciach teoretycznych i warsztatowych, które odbędą się w siedzibie Banku Żywności. Rozpoczną się 5 czerwca.

O tym, jak dbać o klimat młodzież dowie się m.in. przez doświadczenia, biorąc udział we wspólnym gotowaniu zgodnie z zasadami niemarnowania żywności. Uczestnicy projektu zostaną „ambasadorami ekologii” w swoim lokalnym środowisku, a jesienią wezmą udział w kolejnym festiwalu gotowania z resztek pod nazwą „Zupa Disco 2023” i obchodach Światowego Dnia Żywności.

Pomysł wpisuje się w politykę proekologiczną ratusza. Miasto regularnie promuje inicjatywy nakierowane na propagowanie idei zero waste. Uczniowie w szkołach są zachęcani do picia wody z miejskich wodociągów, nie tylko z uwagi na jej bogaty skład i czystość biologiczną, ale także by nie generować plastikowych odpadów po wodzie butelkowanej. Otrzymują bidony wielokrotnego użytku, a umieszczone w szkołach dyspensery zliczają każdego dnia setki niewykorzystanych butelek PET.

Realizacja proekologicznych działań w Ciechanowie ma też ważny wymiar społeczny i jest realizowana we współpracy z Bankiem Żywności oraz MOPS. W tym roku w Hali Targowej „Bloki” powstała EkoSpiżarnia. Ten pierwszy w mieście sklep społeczny służy osobom, które z różnych powodów w danym czasie znalazły się w kryzysie i jednocześnie umożliwia zagospodarowanie żywności o krótkim terminie ważności, ratując ją przed zmarnowaniem.

Ratusz promuje również foodsharing – ideę dzielenia się żywnością z potrzebującymi. Specjalna lodówka, w której osoby mające nadmiar żywności mogą umieścić jedzenie, by podzielić się nią z potrzebującymi – znajduje się przy budynku MOPS.

Ponadto miasto znalazło się wśród pięciu samorządów w Polsce, z którymi Banki Żywności współpracują w celu promocji idei zero waste na szczeblu lokalnym w ramach projektu „Społeczności nie marnują”.

Bank Żywności w Ciechanowie istnieje od 2010 r. Świadczy pomoc na terenie północnego Mazowsza (7 powiatów). Aktualnie systematycznie wspiera nawet 28 tys. mieszkańców tego obszaru, w tym uchodźców z Ukrainy. Dystrybucja żywności dla osób potrzebujących z terenu Ciechanowa jest regularnie dotowana przez ratusz.

Projekt „Ciechanów nie marnuje – Akademia Ratowników Klimatu” został dofinansowany przez miasto w ramach tegorocznych konkursów ofert na realizację zadań publicznych z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Skip to content