Władze miasta pozyskały kolejne fundusze, które umożliwią przeprowadzenie modernizacji dróg osiedlowych i budowę nowego żłobka. Na modernizację trzech ulic (Malinowej, Wiklinowej i Wiśniowej) samorząd Mazowsza przekaże 3,5 mln zł. Kolejne pół miliona złotych ratusz pozyskał na etap projektowy budowy drugiego miejskiego żłobka, który powstanie przy ul. Prymasa Tysiąclecia.

Modernizacje ulic

Trzy ulice: Malinowa, Wiklinowa i Wiśniowa przejdą wkrótce modernizację. Głównym celem realizacji inwestycji, na której wykonanie ratusz pozyskał 3,5 mln zł jest dostosowanie dróg do nowych warunków ruchu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich użytkowników.

UDOGODNIENIA DLA WÓZKOWICZÓW

Obniżone zostaną krawężniki, co pozwoli zniwelować istniejące bariery architektoniczne, poprawiony będzie układ geometryczny odcinków, przebudowane zostaną jezdnie. Drogi zyskają nowe nawierzchnie i chodniki. Powstanie kanalizacja deszczowa, przebudowane będą kolizje teletechniczne. Bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników ul. Wiśniowej zwiększy się ponadto poprzez budowę oświetlenia.

DOFINANSOWANIE Z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Decyzja o przyznaniu dofinansowania w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego” zapadła dziś (28 marca) podczas Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, Mazowsze dla równomiernego rozwoju to największy realizowany przez samorząd województwa program wsparcia.

– Jak sama nazwa wskazuje, celem tego programu jest wyrównywanie różnic. Tu nie ma jednego naboru. Wnioski spływają do nas przez cały rok. Potrzeby są różne – od remontu drogi, po budowę szkoły czy rozbudowę centrów kultury. Każdy projekt traktujemy priorytetowo. Dziś na dofinansowanie inwestycji lokalnych wspólnot przeznaczymy rekordową kwotę 635 mln zł. To realna inwestycja w rozwój wsi, miast, powiatów i całego Mazowsza.

Pieniądze na nowy żłobek

Ratusz wnioskował też o środki na budowę nowego miejskiego żłobka, który powstanie przy ul. Prymasa Tysiąclecia. Na ten cel władze miasta pozyskały pół miliona złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pierwszy etap projektowy.

– To kluczowa inwestycja w obszarze opieki nad małymi dziećmi w Ciechanowie. Inwestujemy nie tylko w ich edukację i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim wspieramy rodziców, którzy są aktywni zawodowo. Stworzymy nowoczesne warunki do rozwoju i opieki dla setki młodych ciechanowian. Inwestycja będzie realizowana w technologii modułowej, a wykonawca będzie miał za zadanie najpierw zaprojektować żłobek, a potem go wybudować. Obecnie trwa postępowanie przetargowe. Każde środki zewnętrzne, które pozyskujemy z pewnością przydadzą się w budżecie miasta, w szczególności w tak trudnych gospodarczo czasach – zaznaczył prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

BĘDZIE EKOLOGICZNY I Z WŁASNĄ KUCHNIĄ

Według wstępnych założeń żłobek będzie oddany do użytkowania w 2025 roku. Żłobek pomieści 5 oddziałów dla dzieci wraz z pełnym zapleczem socjalnym i administracyjno-technicznym. Powstanie w pełni wyposażone zaplecze gastronomiczne. To pozwoli na przygotowywanie świeżego i pełnowartościowego wyżywienia dla dzieci na miejscu.

– Jako radni sejmiku Mazowsza w pełni wspieramy tego typu inicjatywy, bo są bardzo potrzebne. Samorządy mają obiektywnie trudniejszą sytuację ekonomiczną niż kilka lat temu, bo rząd zabiera im dochody. A inwestycje drożeją, więc konieczne jest wsparcie ich realizacji. Budowa nowych żłobków i przedszkoli wspiera w szczególności młode rodziny. Takie inwestycje są wyczekiwane przez mieszkańców – powiedział Konrad Wojnarowski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Inwestycja przewiduje zastosowanie ekologicznych rozwiązań, pozwalających też na optymalizację kosztów utrzymania obiektu. Budynek będzie wyposażony w pompę ciepła, na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Jednocześnie miasto ubiega się o uzyskanie dodatkowych dofinansowań na budowę żłobka, w tym w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027.

Skip to content