Dziś w ratuszu odbyło się przekazanie miastu zabytkowej tablicy z 1932 roku poświęconej poległym bohaterom walk 1918-1920, pochodzącym z terenu ziemi ciechanowskiej. Tablica została zdjęta i ukryta przed niemieckim okupantem w 1940 roku. Przez lata jej los był nieznany. Została odnaleziona w tym roku w prywatnym domu.

Przekazana przez Patryka Ziurkowskiego tablica stanowi bardzo cenny zabytek dla społeczności miasta. W 1932 umieszczona była na pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej usytuowanym na Placu Kościuszki w Ciechanowie, poświęconym ciechanowskim członkom POW, którzy stracili życie w walkach o granice wschodnie oraz uczestnicząc w akcjach dywersyjnych w 1918 r. Pomnik miał formę wielkiego głazu – cokołu. Na jego szczycie umieszczono orła z rozpostartymi skrzydłami. Na cokole przytwierdzono tablicę z napisem:

Bohaterom Polskiej Organizacji Wojskowej Ziemi Ciechanowskiej, którzy w obronie Ojczyzny pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1920 polegli w akcji dywersyjnej: Różycki Zygmunt, uczeń gimnazjalny, zabity przez żandarmów dnia 16.X.1918 r., Śmietanko Stefan, handlowiec, rozstrzelany przez Niemców dn. 2.XI.1918 r., Trentowski Kazimierz, uczeń gimnazjalny, poległ w akcji dywersyjnej 18.X.1918 r. Na polu walk: Biedrzycki Władysław, uczeń szkoły technicznej, Bryl Józef, robotnik, Kurzypiński Mieczysław, uczeń gimnazjalny, Lipowski Leon, uczeń gimnazjalny, Małecki Wacław, mechanik, Obidziński Teofil, rzemieślnik, Oględzki Stefan, rolnik, Szymański Wacław, robotnik, Wiśniewski Antoni, rolnik, Żbikowski Wiktor, rolnik.

Fundusze na jego realizację pochodziły ze zbiórki wśród lokalnej społeczności. Pomnik POW był centralnym punktem miasta, tam odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe. Jak przekazali podczas spotkania znalazcy tablicy, wiosną 1940 r. na wieść o planach Niemców dotyczących zniszczenia pomnika, pradziadek znalazcy tablicy, Pan Piotr Kaczyński zdjął ją w nocy i ukrył. Zabrał ją ze sobą wyprowadzając się do Gdańska, a następnie przekazał synowi, który przechowywał ja w swoim mieszkaniu w Słupsku, gdzie została w tym roku odnaleziona.

Staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz ratusza tablica wróciła do Ciechanowa by przypominać mieszkańcom o ważnych dla miasta wydarzeniach i jego bohaterach.

W przekazaniu tablicy wzięli udział Patryk Ziurkowski z rodziną, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oraz Adam Krzemiński, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej wraz z wiceprezesami Bernardem Grzankowskim i Eugeniuszem Sadowskim.

Skip to content