W Ciechanowie i Opinogórze odbędzie się dwudniowy zjazd literatów z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Holandii. 7 października spotkają się z uczniami, studentami i mieszkańcami DPS. Odbędzie się też promocja najnowszego wydania Ciechanowskich Zeszytów Literackich oraz Noc Poetów. 8 października rozstrzygnięty zostanie III Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Zygmunta z Opinogóry”, nad którym patronat objął prezydent miasta. W Opinogórze wystąpią włoscy artyści. Organizację wydarzeń wsparł ratusz.

7 października twórcy literatury spotkają się w Ciechanowie z uczniami 14 szkół, studentami uczelni i mieszkańcami DPS.

W ramach Ciechanowskiej Jesieni Poezji autorzy zwiedzą miejsca związane z Czesławem Słońskim. Żyjący w latach 1890-1949 publicysta i nauczyciel wydawał i redagował  dwutygodnik „Kronika Ciechanowska”. Udzielał się też społecznie.

Jemu został poświęcony 24. nr „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”, który wydano tym roku przy wsparciu ratusza i samorządu Mazowsza. Związek Literatów na Mazowszu otrzymał na ten cel dotację Urzędu Miasta w ramach tegorocznych konkursów na realizację zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Promocja najnowszego wydania rocznika odbędzie się o godz. 7 października 15.00 w Zamku Książąt Mazowieckich.

Dzień zakończy Noc Poetów i koncert skrzypcowy Marka Snycerskiego.

8 października literaci pojadą do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie złożą kwiaty na grobie Zygmunta Krasińskiego i zwiedzą zabytki. W Oranżerii gościem spotkania z literaturą będzie prof. Piotr Müldner-Nieckowski. Tam rozstrzygnięty zostanie III Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Zygmunta z Opinogóry”, organizowany pod patronatem prezydenta Ciechanowa. Zwycięzcy zaprezentują swoje wiersze, a prof. Bogusław Dopart odbierze Medal Zygmunta Krasińskiego.

Tegoroczną Ciechanowską Jesień Poezji zwieńczy koncert włoskich artystów: Dominiki Zamary (sopran), Marii Panelli (fortepian) oraz Nicoli Bertoliniego (klarnet), którzy wystąpią 8 października o godz. 15.00 w oranżerii.

Na organizację festiwalu literackiego XXVII Ciechanowska Jesień Poezji ze spotkaniami autorskimi w szkołach, Nocy Poetów i ogólnopolskiego konkursu poetyckiego Związek Literatów na Mazowszu otrzymał dofinansowanie ratusza.

Skip to content