Między torami a nowo utworzonymi przez miasto parkingami powstaje zielona przestrzeń. To kolejny etap funkcjonalnego i estetycznego zagospodarowania terenu wokół dworca kolejowego. Dziś (4 kwietnia) rozpoczęły się prace.

Na dotychczas niezagospodarowanym terenie przylegającym do linii kolejowej ratusz utworzy atrakcyjny teren pełen nasadzeń z wieloletnich roślin kwitnących o różnych barwach, zieleni ozdobnej oraz roślin miododajnych. Będzie to również kolejne miejsce z nowymi nasadzeniami drzew.

Charakterystycznym elementem wizualnym „Zielonej poczekalni” będą łuki uformowane z roślin zimujących: grabu pospolitego oraz glicynii. Pod nimi usytuowane zostaną wygodne ławki z oparciem. Układ nasadzeń oraz ustawienie dziesięciu ławek dla osób wypoczywających i oczekujących na pociąg ma nawiązywać formą do wagonu kolejowego.

„Zielona poczekalnia” będzie atrakcyjna wizualnie o każdej porze roku. Wśród krzewów znajdą się derenie, budleje kwitnące latem oraz żółte tawuły brzozolistne, przyciągające motyle, kwitnące na biało na wiosnę, a także śnieguliczki, tworzące zielone dywany. W projekcie przewidziano nasadzenie trzmieliny oskrzydlonej – krzewu, który jesienią przebarwia się na jaskrawoczerwony kolor. Latem zakwitnie kocimiętka, która wyróżnia się bardzo długim kwitnieniem. W porze jesiennej rabaty ozdobią natomiast astry nowobelgijskie w odmianie o fioletowych kwiatach.

Projekt zieleni przy dworcu kolejowym w Ciechanowie przewiduje nasadzenia z roślin wieloletnich, zimujących w gruncie: drzew liściastych, krzewów liściastych oraz iglastych oraz bylin.

Pojawi się też estetyczne nawiązanie do otoczenia pobliskiej fontanny, gdzie nasadzono liliowiec w odmianie o czerwonych kwiatach.

Obszar wypoczynku zostanie oddzielony od strefy torów żywopłotem z trawy ozdobnej – miskanta chińskiego. Natomiast od strony nowych parkingów planowane są nasadzenia alejowe z wiśni piłkowanej ‘Royal Burgundy’, która zakwitnie na różowo na wiosnę, a jej dodatkowym atutem będą liście bordowe przez cały okres wegetacyjny. Zaprojektowano też pas zieleni z zimozielonej rośliny iglastej – sosny górskiej (Pinus mugo), która odgrodzi wypoczywających od zaparkowanych samochodów.

– Miejsca, w którym pojawi się zieleń nie można zagospodarować w inny sposób. Nie mogły chociażby powstać tam miejsca parkingowe z uwagi na konieczność zachowania wymaganej prawem odległości od torów oraz z powodu istniejącej infrastruktury podziemnej. Dlatego decyzja była dla nas bardzo prosta. Zamiast obecnego wyglądu, czyli nierównej nawierzchni z kamieni i popękanych płyt, uporządkujemy teren i stworzymy w pobliżu dworca przyjazną zieloną przestrzeń. Dziękujemy zarządowi PKP za dobrą współpracę przy tej nowej inicjatywie miasta – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Prace są w toku i zakończą w się w ciągu kilku tygodni.

Skip to content