W Ciechanowie na terenie Miejskiego Parku Ojców im. W. Pikusa przy ul. Augustiańskiej powstaje pierwszy owocowo-ziołowo-warzywny ogród społeczny. Jego uprawą i pielęgnacją zajmą się podopieczni: Środowiskowego Domu Samopomocy typu A i B, Punktu Wsparcia Dziecka i Rodziny, Dziennego Domu Senior+ oraz zainteresowani mieszkańcy. Rozpoczęły się prace budowlane. Następnie wykonane zostaną nasadzenia.

Ruszyły prace na terenie Miejskiego Parku Ojców im. Wacława Pikusa, gdzie powstanie ogólnodostępny ogród społeczny. Pierwszy w Ciechanowie ekologiczny ogród owocowo-ziołowo-warzywny, budowany przy ul. Augustiańskiej, będzie przeznaczony do użytkowania przez wszystkich mieszkańców.

– W ubiegłym roku zmieniliśmy zaniedbany teren, gdzie nielegalnie podrzucano odpady w zielony, uporządkowany, ogólnodostępny park miejski. Teraz po pozyskaniu 100 tys. zł dofinansowania od samorządu Mazowsza przystępujemy do realizacji kolejnej ekologicznej inicjatywy w mieścieTo nowy pomysł na nadanie atrakcyjnych i pożytecznych funkcji terenom zielonym oraz danie wymiernych korzyści mieszkańcom – zaznaczył prezydent Krzysztof Kosiński.

Ogrodem opiekować będą się m.in. podopieczni miejskich jednostek: Środowiskowego Domu Samopomocy typu A i B, Punktu Wsparcia Dziecka i Rodziny oraz Dziennego Domu Senior+. Dzieci, młodzież, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami będą mogli wspólnie uprawiać rośliny i korzystać z plonów. Ogród społeczny będzie nie tylko przyjazną przestrzenią – miejscem spotkań i integracji. Posłuży również do edukacji, poprzez możliwość organizacji warsztatów oraz atrakcyjnych zajęć o ekologii dla dzieci i młodzieży. Seniorzy będą mogli spędzać w nim aktywnie czas na świeżym powietrzu, realizować swoje ogrodowe pasje i rozwijać zainteresowania.

Projekt zagospodarowania terenu opiera się na planie koła oraz układzie symetrycznych, przecinających je ścieżek, tworzących wygodny układ komunikacyjny. Planowane jest nasadzenie kolekcji dziewiętnastu starych odmian jabłoni domowych. W centrum ogrodu będzie rósł klon, wokół którego ustawiona zostanie ławka. Ponadto na czterech pergolach będą się pięły winorośle, dające żółte i fioletowe owoce. Uzupełnieniem nasadzeń będą elementy małej architektury, lampy solarne oraz ogrodzenie wraz z brama wejściową.

Na rabatach pojawią się krzewy owocowe, w tym dereń jadalny w dwóch odmianach wielkoowocowych, pigwa pospolita, nieszpułka zwyczajna czy świdośliwa olcholistna. Środkowe rabaty wewnątrz ogrodu zostaną obsadzone aromatycznymi, wieloletnimi ziołami, których liście można suszyć lub świeże używać do przygotowywania potraw i naparów. Na rabatach z ziołami będą rosły: mięta w czterech odmianach, melisa lekarska, hyzop lekarski, pysznogłówka w dwóch odmianach, lawenda wąskolistna oraz lebiodka pospolita. Zewnętrzne rabaty w obrębie ogrodu zostaną obsadzone krzewami owocowymi o smacznych owocach: pigwowcem japońskim (aromatyczne owoce przypominające cytryny), porzeczką czerwoną i czarną, trzema odmianami malin. W ogrodzie znajdzie się też wydzielona strefa dla mieszkańców, w której powstanie ogród warzywny.

Na realizację zadania miasto pozyskało 100 tys. zł od samorządu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022”.

Skip to content