Przy placu Kościuszki stanęła tak zwana zielona wiata przystankowa. Nowoczesna, porośnięta zielenią poczekalnia dla pasażerów ZKM nie tylko zdobi przestrzeń publiczną, ale przyczynia się też do zatrzymywania wody opadowej i poprawy mikroklimatu.

Nowa wiata została zamontowana na przystanku autobusowym przy placu Kościuszki. Jej charakterystycznym elementem konstrukcji jest specjalny stelaż, który stanowi wsparcie dla roślin pnących. Zieleń posadzono też na dachu.

Na nową konstrukcję stalowej wiaty wprowadzona została roślinność. Przystanek z tyłu i boków ozdobi bluszcz irlandzki „Hedera Hibernika”, trzcinnik ostrokwiatowy „Karl Foerster”, hortensja bukietowa „Little Jane Lime”, rozplenica japońska „Hameln”. Rośliny posadzono w pasie zieleni ograniczonym obrzeżem bezpośrednio do gruntu, a nie w donicach. Dach przystanku zdobi mieszanka kwiatowa rozchodnika, goździków i macierzanki.

Zielony przystanek poza funkcją estetyczną jest również ważnym elementem miejskiej infrastruktury, który przyczynia się do przechwytywania wody opadowej i łagodzi efekty tak zwanych miejskich wysp ciepła. Rośliny oczyszczą też powietrze.

Wiata wyposażona została w drewnianą ławkę wykonaną z drzewa świerkowego pomalowanego w kolorze palisander i gablotę na rozkład jazdy.

Skip to content