Od 15 listopada lampy oświetlenia ulicznego w mieście będą codziennie wyłączane na okres trzech godzin (od godz. 1.30 w nocy do godz. 4.30 nad ranem). Jak w przypadku innych miast w Polsce, oszczędności w Ciechanowie są wprowadzane w związku z zapisami rządowej ustawy nakazującej samorządom zmniejszanie całkowitego zużycia energii elektrycznej o 10%. Jednocześnie ratusz realizuje działania inwestycyjne nakierowane na ograniczenie wysokości drastycznie rosnących kosztów energii od 1 stycznia 2023 roku.

W ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (art. 37) rząd zobligował samorządy do podejmowania działań w celu zmniejszania całkowitego zużycia energii elektrycznej o 10%. Oświetlenie uliczne w Ciechanowie od 15 listopada będzie w związku z tym wyłączane na 3 godziny w nocy – od godz. 1.30 do godz. 4.30.

– Powszechna drożyzna uderza w samorządy. Ograniczenia czuć już nie tylko w portfelach Polaków, ale będą dostrzegalne także na ulicach polskich wsi i miast. Realia kosztowe są takie, że od stycznia 2023 r. czeka nas ponad trzykrotna podwyżka cen energii. Maksymalne ceny energii przyjęte przez rząd oznaczają dla nas w Ciechanowie właśnie taką dużą podwyżkę. Oprócz zwykłych ograniczeń w świeceniu lamp realizujemy również szereg inwestycji, które pozwolą nam ograniczać lawinowo rosnące rachunki. Mowa tu chociażby o zastosowaniu reduktorów mocy, instalacji paneli fotowoltaicznych czy wymianie lamp na energooszczędne ledowe – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

W Ciechanowie na wielu ulicach już wymieniono sodowe lampy oświetleniowe na energooszczędne. Tylko w tym roku pojawiło się ponad 100 lamp typu LED. Nowe lampy ustawiono przy ulicach: 3 Maja, Grodzkiej, Mickiewicza, Zielonej Ścieżce, Orylskiej, Powstańców Wielkopolskich, Malinowej, Fabrycznej, Moniuszki oraz na placu Kościuszki. Do końca roku na energooszczędne, ledowe wymienione będą też żarówki w oprawach oświetleniowych na pl. Jana Pawła II, ul. Warszawskiej, ul. Wodnej i Pasażu M. Konopnickiej. W najbliższych miesiącach na terenie miasta wymianie będzie podlegać ponad 1100 opraw oświetlenia ulicznego.

W celu ograniczenia kosztów bieżących na pętli miejskiej wyłączone zostało oświetlenie ścieżek rowerowych. Już rozstrzygnięto przetarg i podpisano umowę dotyczącą montażu reduktorów mocy (13 obwodów sieci oświetleniowej) na tej samej drodze.

Działania nakierowane na racjonalizację zużycia prądu podjęto w miejskich budynkach. W dalszym ciągu montowane są też panele fotowoltaiczne, które umożliwiają obniżenie kosztów bieżących utrzymania miejskich obiektów. W minionych tygodniach obok Hali Targowej „Bloki” zamontowano instalację systemów fotowoltaicznych. Jeszcze w tym roku odnawialne źródła energii zostaną zamontowane na dachach kolejnych miejskich budynków – hali widowiskowo-sportowej MOSiR przy ul. 17 Stycznia 60C oraz hali widowiskowo-sportowej przy ul. Kraszewskiego 8.

Rozwiązania, których celem jest zmniejszenie zużycia energii wprowadzono w Urzędzie Miasta Ciechanów. Ograniczono liczbę czajników elektrycznych w pokojach. Na korytarzach, o ile nie ma konieczności ich oświetlania, wyłączane są światła. Urzędnicy nie zostawiają sprzętu elektronicznego włączonego w trybie „stand by”, o ile nie jest konieczne jego używanie, a ładowarki elektryczne do urządzeń nie są pozostawiane w gniazdkach, jeśli nie ładują w danym momencie urządzeń. Zmieniono również godziny sprzątania pomieszczeń tak, aby czynności te w miarę możliwości nie były wykonywane po godzinach pracy urzędu. Oszczędności polegające na racjonalizacji zużycia prądu wprowadzane są również w jednostkach podległych miastu, w tym szkołach.

Od 1 października nastąpiły też zmiany w godzinach otwarcia krytej pływalni. Godziny otwarcia zmieniono proporcjonalnie w godzinach porannych i wieczornych.

Obecnie Ciechanów płaci 269 zł/MWh za prąd do lamp oświetlenia ulicznego oraz 296 zł/MWh za energię dla budynków. Zgodnie z rządowymi regulacjami cena maksymalna ma wynieść 795 zł/MWh. Jednakże według nowych informacji ma zostać jeszcze powiększona o podatek VAT, płacony do budżetu państwa.

Skip to content