Rada Miasta Ciechanów nadała nazwę nowo powstałemu rondu w ciągu ul. Granicznej. Dziś (12 maja) odsłonięto tablicę upamiętniającą Jerzego Michała Bogusławskiego – projektanta wieży ciśnień, będącej wizytówką Ciechanowa, która po wykonanej przez miasto rewitalizacji przyciąga zarówno mieszkańców, turystów, jak i miłośników architektury przemysłowej.

Jerzy Michał Bogusławski przyczynił się do rozbudowy sieci wodociągowej w Ciechanowie dzięki wykonanemu w latach 70-tych projektowi wieży ciśnień. Po latach, pomimo wyłączenia wieży z funkcjonowania, ten charakterystyczny i cenny obiekt techniki stał się zabytkiem docenianym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Od ukończenia w 2018 r. rewitalizacji, na którą miasto pozyskało środki unijne, wieża pełni nową funkcję, przyciągając turystów do wybudowanego przy niej Parku Nauki Torus.

Pamięć o J. M. Bogusławskim upamiętniono poprzez nadanie nazwy rondu przy skrzyżowaniu ul. Stefana Czarnieckiego i Granicznej. Położone w sąsiedztwie Parku Nauki Torus rondo wybudowano w ubiegłym roku, w trakcie jednej z największych inwestycji drogowych miasta w tym obszarze Ciechanowa.

Urodzony w 1925 r. projektant ciechanowskiej wieży ciśnień pochodził z rodziny warszawskiej inteligencji. Podczas II Wojny Światowej, jak wielu młodych ludzi, brał udział w działaniach konspiracyjnych i partyzanckich. We wrześniu 1939 roku działał jako goniec Szpitala Ujazdowskiego. Wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Narodowych Sił Zbrojnych, walcząc w oddziale „Cichego” na Lubelszczyźnie. Po wojnie pracował nad odbudową zrujnowanej Warszawy. Został odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz Krzyżem Partyzanckim.

Jego życiorys obfituje w podróże – mieszkał i pracował nie tylko w Polsce, ale też w Anglii, Afganistanie, Nigerii i Syrii. Jako architekt poświęcił się głównie architekturze przemysłowej, choć był także autorem lub współautorem takich projektów jak: Ministerstwo Sprawiedliwości w Kabulu w Afganistanie, Uniwersytet w Homs w Syrii, Centrum Obliczeniowe Instytutu Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą, a także osiedli mieszkaniowych w Nigerii. Za projekt ciechanowskiej wieży ciśnień otrzymał nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Jak zaznaczyli radni w uzasadnieniu do uchwały, J. M. Bogusławski już po przejściu na bardzo późną emeryturę wspierał władze miasta Ciechanów w wykorzystaniu niezwykłej formy wieży ciśnień do zarażania młodych ludzi miłością do geometrii, matematyki, inżynierii, sztuki i nauki. Choć nie dożył otwarcia Parku Nauki Torus, do ostatnich dni swojego życia śledził postępy i bardzo temu przedsięwzięciu kibicował.

Zmarł w Warszawie 12 lipca 2018 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.

Skip to content