Na dotykowych ekranach w Parku Nauki Torus pojawiła się nowa, autorska aplikacja „IMPACT. Mój pakt ze środowiskiem”. Zwiedzający mogą od dziś sprawdzić, jaki ślad węglowy generują w swoim codziennym życiu i dzięki temu zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne.

Nowinka technologiczna, która od dziś działa w Parku Nauki Torus to aplikacja pozwalająca zwiększać świadomość zwiedzających na temat zmian klimatycznych. Jej użytkownicy otrzymują informację o śladzie węglowym, który generują w codziennym życiu.

Korzystający z aplikacji odpowiadają na kilka pytań, dzięki którym charakteryzowane są ich codzienne nawyki i ich wpływ na środowisko. Pytania dostosowane są do trzech grupy odbiorców: dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Osoby korzystające z aplikacji określają z jakich form transportu korzystają, jak ogrzewają swoje domy, w jaki sposób się odżywiają, jak często kupują m.in. odzież czy elektronikę, w jaki sposób postępują z odpadami czy jak spędzają wakacje.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania każdy odwiedzający dowie się, jaki ślad węglowy generuje w przeliczeniu na tony CO2. Poza informacją o generowanym śladzie węglowym w porównaniu do średniej dla Polski oraz całego świata, użytkownik otrzyma też konkretną propozycję zmiany swoich postaw w kilku obszarach. To np. skorzystanie z transportu publicznego, ograniczenie zakupu nowej odzieży, ograniczenie spożywania mięsa.

Z proponowanych działań użytkownik wybierze te, które zobowiązuje się realizować, aby w codziennym życiu funkcjonować bardziej ekologicznie. Informacje i swoisty „pakt ze środowiskiem”, który zawiera użytkownik aplikacji zostają wysłane na jego adres mailowy. Dzięki temu redukowanie zachowań, które szkodzą środowisku staje się łatwiejsze, a użytkownicy aplikacji mogą na co dzień świadomie przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Urząd Miasta Ciechanów pozyskał dofinansowanie na przygotowanie autorskiej aplikacji w ramach konkursu granatowego Fundusz Naturalnej Energii, realizowanego przez spółkę GAZ-System we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia. Przygotowany projekt znalazł się wśród siedmiu nagrodzonych zadań w województwie mazowieckim.

Skip to content