Zainteresowanie rowerami miejskimi w Ciechanowie rośnie z roku na rok. W tegorocznym sezonie w systemie zanotowano ponad 33 tys. wypożyczeń. W sierpniu padł rekord – blisko 7 tys. pobrań pojazdów ze stacji.

Ciechanów oferuje mieszkańcom i turystom system ekologicznego transportu w postaci Ciechanowskiego Roweru Miejskiego. Dzięki niemu od kwietnia do października przez całą dobę można wypożyczać rowery i przemieszczać się wygodnie między dziesięcioma stacjami. 9 z nich jest zlokalizowanych na terenie miasta, a jedna w pobliskiej Opinogórze. Ratusz stale inwestuje też w rozwój infrastruktury dla rowerzystów, dzięki czemu miasto może poszczycić się największą w Polsce długością ścieżek rowerowych przypadającą na jednego mieszkańca.

Sezon na rowery miejskie trwał w tym roku od kwietnia do października. Znów padł rekord wypożyczeń – rowery pobrano ze stacji 33 725 razy (w ubiegłym roku: 30 841). Najwięcej wypożyczeń miało miejsce w sierpniu (6967) i lipcu (6141). Rowery cieszyły się też prawie dwa razy większym zainteresowaniem w październiku tego roku w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Najwęcej pobrań rowerów zanotowano na stacji CRM przy ratuszu, przy ul. Armii Krajowej, na placu T. Kościuszki i przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Najczęściej pokonywane trasy między stacjami rowerów to odcinek między ratuszem a krytą pływalnią MOSiR oraz trasa z centrum miasta do ul. Powstańców Wielkopolskich.

Po zakończeniu sezonu rowery są systematycznie zabierane do przechowania na okres zimowy, wszystkie przejdą przeglądy techniczne.

Rowery miejskie dla mieszkańców i turystów udostępniono w 2018 r. Po udanym pilotażu system wdrożono na stałe. W 2019 r. został rozbudowany do 9 stacji. W ciągu zaledwie czterech miesięcy działania w Ciechanowie samoobsługowego systemu rowerów publicznych jednoślady wypożyczono ponad 24 tys. razy. Wtedy też zarejestrowało się najwięcej nowych osób (ponad 2 tys.). Następnie do systemu dołączono nową, 10-tą stację zlokalizowaną na terenie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Do 96 powiększono liczbę dostępnych rowerów. Część pojazdów została wyposażona w specjalne foteliki, które służą do przewozu dzieci. Dostępne są też rowery typu dziecięcego (korzystanie z nich jest możliwe tylko pod nadzorem prawnego opiekuna, posiadającego konto w systemie CRM) oraz tandemy.

Za wdrożenie i obsługę Ciechanowskiego Roweru Miejskiego odpowiada wyłoniona w drodze przetargu firma Nextbike Polska.

Skip to content