W Kamienicy W18 rozpocznie się cykl pchlich targów. W wybrane weekendy będzie na nich można zakupić m.in. cenne drobiazgi, używane książki, pamiątki, elementy wyposażenia domu, ubrania czy zabawki. Osoby chętne do rejestracji jako sprzedający mogą już zgłaszać się do COEK Studio.

Ciechanowskie Pchle Targi będą elementem działań miasta w zakresie promowania idei „Zero waste”, do której przyłączają się kolejne podmioty. Rozpoczną się w kwietniu, ale już teraz można rejestrować się jako sprzedawcy. Zgłoszenia może dokonać każdy mieszkaniec, wypełniając krótką ankietę online: https://forms.gle/CbnkW9pEiXkKbMQA7.

Pchle Targi organizowane przez Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio w Kamienicy W18 umożliwią sprzedanie niepotrzebnych, a cennych i nadających się do użytku elementów wyposażenia domów takich jak ceramika użytkowa, obrazy czy bibeloty. Sprzedać będzie można też książki i biżuterię. To też możliwość pozbycia się ubrań, z których nie korzystamy i atrakcyjnych, nieużywanych już zabawek dziecięcych, które zalegają na strychach, a uszczęśliwią nowych nabywców.

Targi ruszą w Kamienicy W18 w okresie, kiedy miasto wraz z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. To czas, kiedy mieszkańcy mogą bezpłatnie pozbyć się np. starych mebli, dywanów oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Warto przemyśleć, czy część drobniejszych przedmiotów, których pozbywamy się z domów w czasie wiosennych porządków może znaleźć nabywców, dla których okażą się atrakcyjne i przydatne.

Idea „Zero waste” jest realizowana przez miasto także w ramach polityki ekologii i ochrony zdrowia. W jej popularyzację włączył się już m.in. Park Nauki Torus, w którym odbywały się warsztaty edukacyjne dla najmłodszych o tej tematyce.

Miasto współpracuje też z Bankiem Żywności w Ciechanowie, który przy wsparciu ratusza organizował m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu oraz program edukacyjny realizowany w szkołach pod hasłem: „Ciechanowski Tydzień Niemarnowania”. Bank Żywności w Ciechanowie przy wsparciu miasta zaangażuje też społeczności ciechanowskich osiedli do wypracowania rozwiązań ograniczających skalę marnowania żywności i poszukiwania dobrych praktyk „Zero waste”. Zadanie „#Społeczności nie marnują” będzie realizowane w ramach współpracy lokalnych Banków Żywności z pięcioma miastami w kraju.

Ciechanów promuje także foodsharing, czyli dzielenie się wartościowym jedzeniem z osobami potrzebującymi w ramach lokalnej społeczności. Przy budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Sienkiewicza 32D) miasto udostępniło Ciechanowską Jadłodzielnię. Do oznaczonej lodówki można całodobowo oddawać jedzenie, które nadaje się do spożycia. Skorzystać z niego może nieodpłatnie każdy chętny.

Skip to content