Ciechanów po raz kolejny zajął pierwsze miejsce wśród miast do 100 tys. mieszkańców w konkursie „Perły Samorządu”. Prestiżowy ranking organizuje Dziennik Gazeta Prawna pod patronatem Światowego Forum Miejskiego i dwóch ministerstw. Kapituła podała wyniki 18 maja podczas gali w Gdyni. Prezydent Krzysztof Kosiński znów znalazł się w trójce najlepszych włodarzy w kraju.

Wyniki ogólnopolskiego zestawienia gmin i miast ogłoszono 18 maja w Gdyni, podczas kongresu „Perły Samorządu”, który zorganizowała redakcja Gazety Prawnej i Miasto Gdynia. Ciechanów drugi rok z rzędu tryumfował, zajmując pierwsze miejsce w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców.

– Rozwój Ciechanowa na przestrzeni ostatnich lat był możliwy dzięki współpracy wielu osób i środowisk: organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów, przedsiębiorców, ale też Unii Europejskiej czy samorządu województwa mazowieckiego, skąd pozyskiwaliśmy istotne pieniądze na inwestycje. Przede wszystkim jednak dziękuję swojemu zespołowi z ratusza i pracownikom jednostek podległych miastu. Bez codziennej, skrupulatnej pracy i wielu wyrzeczeń urzędników i moich współpracowników nie moglibyśmy zrealizować tylu projektów, które w ostatnich latach zmieniają Ciechanów – powiedział prezydent Krzysztof Kosinski.

„Perły Samorządu” przyznano miastom i gminom w kilku kategoriach, w zależności od liczby mieszkańców. Za Ciechanowem w pierwszej trójce uplasowały się Legnica i Ełk. Nagrodę odebrała 18 maja podczas tegorocznego Kongresu Pereł Samorządu Sekretarz Miasta Ciechanów Adriannna Saganek.

To już dziesiąta, jubileuszowa edycja prestiżowego rankingu samorządów. Jego celem jest docenienie gmin wyróżniających się m.in. jakością zarządzania. Nagrody zostały przyznane przez kapitułę po analizie pięciu obszarów działania miast: gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki, cyfryzacji i środowiska, także w powiązaniu do sytuacji związanej z pandemią, finansami oraz społeczną odpowiedzialnością. Partnerem merytorycznym rankingu była firma audytorska PwC, która opracowała wskaźniki do metodologii oceny poszczególnych samorządów.

Wśród włodarzy miast do 100 tys. mieszkańców drugie miejsce w kraju zajął prezydent Krzysztof Kosiński. Kapituła oceniała efektywność realizacji zadań, zaangażowanie w inicjatywy lokalnej społeczności i jakość organizacji pracy urzędów czy jednostek podległych.

Patronat nad wydarzeniem w tym roku objęło Światowe Forum Miejskie, a także Ministerstwo Infrastruktury oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

To nie pierwsze nagrody dla Ciechanowa w ogólnopolskim rankingu „Pereł Samorządu”. W 2017 r. Ciechanów wyróżniono za aktywizację sportowa dzieci i młodzieży. W 2018 r. Ewa Szeluga wygrała w kategorii „Skarbnik Samorządu” gmin powyżej 20 tys. mieszkańców. Rok później Ciechanów wszedł do dziesiątki wyróżnionych wśród miast do 100 tys. oraz zdobył nagrodę specjalną, jako lider innowacyjnych rozwiązań w obszarze „Środowisko i gospodarka odpadami”. W 2021 r. miastu przyznano pierwsze miejsce w kraju w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, a prezydent Krzysztof Kosiński zdobył drugą nagrodę wśród włodarzy w tej kategorii.

Skip to content