O tym, jak właściwie zachowywać się podczas korzystania z atrakcji wodnych w okresie wakacyjnym i jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej mieszkańcy Ciechanowa mogą dowiedzieć się podczas bezpłatnych szkoleń. Praktyczne zajęcia skierowane do rodziców, opiekunów i dzieci poprowadzą ratownicy WOPR. To okazja, by zdobyć wiedzę i samodzielnie przećwiczyć reagowanie na zachłyśnięcie dziecka wodą, poparzenie słoneczne, udar czy wypadnięcie osoby z kajaka. Zajęcia są bezpłatne, a realizację zadania wspiera finansowo miasto. Ruszyły zapisy.

Pracownicy w ciechanowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy na co dzień nadzorują miejskie kąpielisko i baseny, już po raz drugi organizują cykl wakacyjnych szkoleń dla rodziców, opiekunów i dzieci.

Bezpłatne zajęcia prowadzone w urozmaicony sposób pozwalają poznać nie tylko teorię, ale też praktykę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom, które korzystają z atrakcji wodnych. Ratownicy zaprezentują, co robić w przypadku przegrzania na plaży, czy udaru oraz jak postępować z osobą, która zachłysnęła się wodą.

Zajęcia prowadzone są z udziałem dzieci. Można zobaczyć, jak właściwie i bezpiecznie korzystać ze sprzętu pływającego: kajaków, rowerów wodnych, a nawet gdzie najlepiej posadzić pociechę podczas rodzinnej wyprawy łodzią motorową. Rodzicie i dzieci nauczą się też prawidłowo zakładać i zapinać kapok. Dzieci mogą zobaczyć, jak postępować podczas wypadnięcia z kajaka, czy w przypadku uderzenia wiosłem.

Prowadzący szkolenia ratownicy, poza wiedzą merytoryczną i praktyczną na temat udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą, mają też uprawnienia pedagogiczne.

„Bezpieczny rodzic i dziecko” to cykl szkoleń. Pozwalają na zdobycie wiedzy na temat właściwego zachowania zarówno na otwartych akwenach, jak i krytych pływalniach. W związku z tym zajęcia odbywać się będą na kąpielisku „Krubin”, basenie MOSiR przy ul. 17 Stycznia, odkrytej pływalni przy ul. Kraszewskiego oraz na trasie spływu kajakowego Łydynią.

Spotkania edukacyjne będą odbywać się w niedużych grupach 15, 16, 17, 18 i 19 sierpnia. Każde z zajęć będą trwały 2 godziny.

Rodzice i opiekunowie zostaną przyporządkowani do grup zależności od wieku ich dzieci: od 0 do 1 roku, od 1 roku do 7 lat, od 7 do 15 lat.

Zapisy na tegoroczną edycję szkoleń są możliwe pod nr tel. 577 337 786 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00). O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.

Będzie to już druga edycja projektu „Bezpieczny rodzic i dziecko”, której realizację wspiera miasto. Zadanie zostało wybrane w ramach otwartego konkursu ofert ratusza na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. W ubiegłym roku w zajęciach udział wzięło około 100 osób.

Skip to content